Alfa Romeo to marka samochodów nie ciesząca się zbyt przychylnymi opiniami, ze względu na wysoką awaryjność modelu 155 i 156. Poważne problemy z silnikiem były w nich nieuniknione, co wpłynęło negatywnie na całokształt marki i przez wiele lat kierowcy omijali samochody tego producenta szerokim łukiem. Sytuacja znacznie się poprawiła, kiedy w 2005 roku na rynek wyszła Alfa Romeo 159. Przy zachowaniu estetyki wyglądu zewnętrznego, auta te zostały dopracowane pod względem technicznym, dlatego obecnie są jednym z faworytów wśród samochodów klasy średniej.
Alfa Romeo 159 – opinie
Alfa Romeo 159 dostępna jest w wariancie sedan oraz kombi i oba te typy nadwozi prezentują się zjawiskowo, są dopracowane pod każdym calem, a nad całością projektu czuwał sam Giorgetto Giugiaro. Wnętrze nie zachwyca przestronnością, ale na uwagę zasługują detale jego wykończenia. Widać tu precyzję wykonania i dbałość o każdy szczegół, a dodatkowo zastosowano wysokiej jakości materiały. Jeżeli chodzi o bagażnik to nie zachwyca on pojemnością, jednak po złożeniu foteli można go powiększyć nawet do ponad 1200 l. Deska rozdzielcza jest zaprojektowana w sposób intuicyjny i ergonomiczny, a dodatkowo większość egzemplarzy posiada naprawdę bogate wyposażenie. Standardem tu jest komputer pokładowy, klimatyzacja, poduszki powietrzne i nawigacja, jednak przy tak dużym nakładzie elektroniki musimy się liczyć, że prędzej czy później pojawią się usterki.
Alfa Romeo 159 dostępna jest w wielu wariantach jednostki napędowej. Zarówno silniki benzynowe jak i diesle w porównaniu z poprzednikami znacząco się poprawiły, jednak wciąż zdarzają się drobne awarie, a największym problemem jest wysokie spalanie. Wśród benzyniaków warto wyróżnić 1.8 MPI, 1.75 TBi oraz 3.2 V6 JTS. O ile ten pierwszy bez problemu współgra z instalacją gazową to w przypadku pozostałych musimy się nastawić na wysokie koszty eksploatacji oraz zużycie paliwa na poziomie 15-20 l na 100 km. Największą popularnością cieszą się jednak silniki diesla, do wyboru mamy wersję 1.9 JTDm, 2.0 JTDm i 2.4 JTDm. Słyną one z wysokich osiągów, nieco niższym spalaniem oraz w przeciwieństwie do jednostek benzynowych- dużo mniejszą awaryjnością.
Alfa Romeo 159 – słabe strony
Najbardziej typowymi usterkami w tym modelu aut są bez wątpienia problemy z układem kierowniczym i pompą wspomagania. Również klimatyzacja pozostawia wiele do życzenia oraz szczelność jej przewodów, które są szczególnie podatne na uszkodzenia. Decydując się na zakup używanego auta, warto sprawdzić również progi, układ wydechowy i poszczególne elementy podwozia, czy nie ma tam zaczątków korozji. Zdecydowanie słabą stroną tego modelu są wysokie koszty napraw i ceny części zamiennych, które również należą do jednych z najdroższych na rynku. Auto to zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom włoskich samochodów i chociaż model ten dostępny jest w dość przystępnej cenie, to trzeba liczyć się z kosztownymi wizytami w warsztacie. Ogólnie auto w porównaniu do swoich poprzedników jest znacznie mniej awaryjne, a wyjątkowy komfort i dynamika jazdy są warte każdej ceny.