Auto na abonament – czy to się opłaca.

Istnieje wiele sposobów na finansowanie firmowego samochodu. Poza najpopularniejszymi opcjami, takimi jak kredyt, leasing czy zakup za gotówkę, na polskim rynku coraz popularniejszy staje się długoterminowy wynajem samochodu. Jednak czy jest to praktyczne i opłacalne rozwiązanie?

Auto na abonament, czyli wynajem długoterminowy samochodu

Umowy abonamentowe na dzierżawę aut to nowoczesny sposób finansowania pojazdu w firmie. Wynajem długoterminowy wymaga od najemcy uiszczania comiesięcznych, stałych podczas trwania umowy opłat abonamentowych oraz opłat za przejechane kilometry.

Wynajem długoterminowy to świetna opcja dla wszystkich, którzy nie chcą zamrażać kapitału, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu, gdzie konieczne jest uiszczenie wpłaty wstępnej wynoszącej zwykle od 10 do 30% wartości samochodu .

Podczas zawierania umowy najmu długotrwałego firma wynajmująca i przedsiębiorca ustalają określone parametry użytkowania samochodu, takie jak m.in.: czas dzierżawy (zwykle dwa lata),  a także wszelkie dodatkowe usługi, których podejmuje się wynajmujący.

Czym wynajem długoterminowy różni się od leasingu?

Wynajem auta na abonament zbliżony jest do leasingu operacyjnego. Podstawowe różnice polegają na wartości wykupu samochodu, czasie trwania umowy, a także obowiązkach podmiotu dzierżawiącego samochód.

Decydując się na auto na abonament, w założeniu nie bierzemy pod uwagę wykupu auta po zakończeniu umowy, dlatego też cena wykupu jest o wiele wyższa, niż ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego.   Ostatnią kluczową różnicą jest także fakt, że w przypadku leasingu to na leasingobiorcy spoczywają obowiązki związane z wykupieniem polisy OC oraz wszelkimi czynnościami serwisowymi, jak wymiana opon czy wykonanie przeglądów technicznych.

Abonament na auto – dla kogo jest przeznaczony i jakie ma korzyści?

Wynajem długoterminowy samochodu wiąże się z nieco wyższymi kosztami, jednak jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym i zapewniającym większą optymalizację podatkową. Z auta na abonament powinni skorzystać przedsiębiorcy lub osoby fizyczne, które nie pokonują samochodem tysięcy kilometrów miesięcznie, a także wszyscy ci, którzy poszukują wygody, minimum obowiązków oraz stałych comiesięczne opłat.

Co ważne, umowy leasingowe zawarte w 2019 roku pozwalają na odliczanie jedynie 75% kosztów eksploatacyjnych do kosztów prowadzenia działalności, gdy samochód użytkowany jest zarówno firmowo, jak i prywatnie. Z kolei auto na abonament jest usługą, która może być w całości wliczona w koszta uzyskania przychodów, co zapewnia lepszą optymalizację podatkową dla przedsiębiorców.

Szukasz atrakcyjnej oferty wynajmu długoterminowego? Sprawdź ofertę Carsmile – sprawdzonej firmy oferującej auta w abonamencie.