citroen c4 opinie

Citroen C4 należy do grupy kompaktowych samochodów osobowych należących do segmentu aut klasy średniej. Produkowany był w latach 2004-2017, a swoją popularność zyskał ze względu na nowocześnie zaprojektowane nadwozie dostępne w wersji hatchback , sedan i coupe. Jest następcą dobrze znanej Xsary, a pod względem technicznym często porównuje się go do Peugeota 307. W Citroenie zastosowano kilka innowacyjnych rozwiązań, które mają za zadanie poprawić wygodę podczas jazdy oraz zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Model ten nie jest najpopularniejszym w swojej grupie cenowej, jednak warto przyjrzeć mu się bliżej.

Citroen C4 – opinie

Nowoczesny design nadwozia może być dla niektórych nieco mylący, gdyż wnętrze mimo, że estetyczne charakteryzuje się jednak prostotą i minimalizmem. Citroena nie można zaliczyć do aut przestronnych, a pojemność bagażnika jest raczej skromna i wynosi tylko 320 litrów. Kokpit wyposażony jest tylko w niezbędne elementy, takie jak obrotomierz, prędkościomierz i ekran klimatyzacji, co dla niektórych będzie atutem. Ciekawym rozwiązaniem, którego próżno szukać w innych modelach jest kierownica-jej rdzeń pozostaje nieruchomy, a podczas manewrów obraca się tylko wieniec. Ma do znaczny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, gdyż poduszka powietrzna znajduje się zawsze w optymalnym położeniu. Ponadto C4 może się pochwalić dość bogatym wyposażeniem, takim jak elektryczne szyby i lusterka, poduszki powietrzne, ABS i klimatyzacja.
Najpopularniejszymi jednostkami napędowymi jest silnik 1.4 i 1.6 o mocach 90 i 110 KM. Dobrze współgrają one z instalacją LPG, są praktycznie bezawaryjne i zapewniają ekonomiczną jazdę, przy jednoczesnym zachowaniu dynamiki. Dla miłośników diesli najlepszym wyborem będzie silnik 1.6 HDi o mocy 110 KM, który idealnie sprawdzi sobie zarówno w trasie jak i w mieście. Charakteryzuje się dobrymi osiągami przy niewielkim zużyciu paliwa.
W zawieszeniu zastosowano kolumny MacPhersona z przodu i belki skrętne z tyłu. Takie rozwiązanie na pewno zwiększy komfort jazdy po polskich drogach, jednak stabilne wejście w zakręt skutecznie uniemożliwia resorowanie i pozostawiający wiele do życzenia układ kierowniczy.

Citroen C4 – podsumowanie

Ogólnie Citroen C4 w swojej klasie cenowej jest samochodem wartym uwagi. Lakier jest starannie wykonany, dzięki czemu problemy z korozją raczej nie występują. Na usterkę narażona może być elektryka, jednak większe awarie uniemożliwiające jazdę to pojedyncze przypadki. Auto sprawdzi się zarówno w warunkach miejskich i świetnie poradzi sobie na dłuższych trasach, a małe spalanie pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Sporo może kosztować wymiana elementów eksploatacyjnych, jednak z dostępnością części nie powinno być problemów. Porównując C4 do auta o podobnych parametrach takiego jak Peugeot 307, Citroen jest zdecydowanie mniej awaryjny i staranniej wykonany. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które stawiają na spokojną i bezpieczną jazdę w komfortowych warunkach. Decydując się na zakup C4 najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu z końcowej produkcji.