Co warto wiedzieć zanim podpiszesz umowę z wypożyczalnią samochodów Koszty, formalności, ubezpieczenia

Wypożyczanie samochodów jest jedną z najpopularniejszych usług. Z aut korzystać można przez kilka dni, podczas służbowego wyjazdu czy nawet wyjechać nimi na wakacje. A o czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy?

Wypożyczenie samochodu – jak przebiega?

Na początku będzie trochę o formalnościach. Każda firma specjalizująca się w wynajmie pojazdów posiada swój własny regulamin. Jednak w większości z nich panują te same zasady. Aby móc zostać ich klientem, najczęściej trzeba mieć ukończone 19 lat. Co więcej, wymagane jest, aby kierowca posiadał prawo jazdy od co najmniej roku. Trzeba oczywiście przedstawić stosowne dokumenty – dowód osobisty i prawo jazdy.

Natomiast rezerwacji aut można dokonać w dowolny sposób – osobiście, w siedzibie firmy, której oddziały zwykle znajdują się w najważniejszych punktach miast lub też telefonicznie i mailowo. Gdy wypożyczalnia ma swoją stronę internetową, zamieszcza na niej formularz rezerwacyjny.

Warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy – jeśli zamierzasz jechać wypożyczonym autem za granicę, musisz podać wcześniej kraj docelowy oraz wszystkie państwa, przez które będziesz przejeżdżać.

Koszty wynajmu auta

Pojazdy na wynajem najczęściej są nowe, mają maksymalnie dwa lub trzy lata. Są zadbane, czyste. Wypożyczalnia samochodów powinna regularnie serwisować swoje auta (wypozyczalnia-aut24.pl), dzięki czemu można uniknąć poważnych usterek. Ale co ciekawe, jeśli pojazd się zepsuje i będzie to spowodowane zaniedbaniem ze strony firmy wypożyczającej, to ona poniesie wszystkie koszty.

A jaka jest cena wynajmu? No tu już wszystko zależy od tego, jaki samochód wybierzesz. Im jest on wyższej klasy, tym jest droższy. Zwykle za miejskie hatchbacki z podstawowym wyposażeniem zapłacisz od ok. 60 zł za dobę. Możesz też próbować negocjować ceny, choć udaje się to wtedy, gdy korzystasz z auta co najmniej kilka dni. A czy możesz spodziewać się ukrytych kosztów?

Niestety… tak. Choć nie wszędzie, dlatego dokładnie czytaj umowy. Niektóre z wypożyczalni stosują tzw. limit kilometrów. Co to oznacza? Że dziennie możesz przejechać określoną liczbę kilometrów, a jeśli ją przekroczysz – musisz dopłacać. Korzystaj więc z usług tych firm, które nie naliczają dodatkowych opłat.

Czasami dopłacić trzeba też za specjalne wyposażenie pojazdu. Najczęściej mowa jest o foteliku samochodowym, bagażniku dachowym czy nawigacji GPS. O tym powinieneś jednak zostać poinformowany wcześniej.

Na koniec musisz też wziąć pod uwagę, że podczas finalizacji umowy będziesz musiał wpłacić kaucję, której wysokość zależy od wartości pojazdu. Cała suma zostanie Ci zwrócona, jeśli samochód nie zostanie w żaden sposób uszkodzony.

Ubezpieczenie samochodów z wypożyczalni

Według polskich przepisów, każdy samochód powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Natomiast firmy wynajmujące auta najczęściej wykupują też polisy AC oraz Mini Assistance. Jednak nie zawsze korzystanie z nich jest bezpłatne. Dlatego sprawdzaj, czy ubezpieczenia te są wliczone w koszty wynajmu.

Zwykle w umowach określone jest też, że jedynym kierowcą auta może być wypożyczający. Dlatego jeśli ktoś inny spowoduje wypadek, ponosić będzie koszty naprawy. A co w sytuacji, gdy stłuczka nie nastąpiła z winy wynajmującego? Oczywiście, nie będzie musiał za nic płacić, ale musi na miejsce zdarzenia wezwać policję. Jeśli tego nie zrobi, wypożyczalnia może obciążyć go dodatkowymi kosztami.