Eksploatacja auta - co warto mieć na uwadze

Choć samochodem jeździ większość nas, to tak naprawdę niewiele osób wie jak często powinno się wymieniać części eksploatacyjne w aucie. Oczywiście osoby, które interesują się motoryzacją, są dużo bardziej zorientowane. Dlatego niniejszy artykuł kierujemy głównie do tych, którzy mają swoje pierwsze auto w życiu i chcieliby wiedzieć jak prawidłowo o nie zadbać. Podpowiemy między innymi jak często wymienia się wycieraczki samochodowe?

Regularny przegląd

Na początek zaczniemy od rzeczy, które warto mieć „na oku” co rok. Jedną z najważniejszych kwestii jest olej silnikowy oraz filtr. Zazwyczaj sprawdzamy i wymieniamy je przy przeglądzie samochodu. Jednak trzeba pamiętać, że jeżeli jeździmy bardzo dużo, to olej może nadawać się do wymiany wcześniej. Kiedy? Postępujemy w takim przypadku zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu – niektórzy proponują wymianę po przejechaniu określonego limitu kilometrów – dla jednych będzie to piętnaście tysięcy, dla innych co dwadzieścia pięć. Warto zapoznać się z tą informacją.

Co roku dobrze jest wymieniać także wycieraczki samochodowe. Choć jest to stosunkowo tania część i niektórzy potrafią jeździć z nią nawet kilka lat, to warto pamiętać, że ich sprawne działanie odpowiada za nasze bezpieczeństwo – jeżeli będą się tworzyć smugi na przedniej szybie, lub woda nie będzie odpowiednio odprowadzona, to czas na zmianę. Nie kupujmy najtańszych wycieraczek samochodowych z marketu, ponieważ szybko się zużyją. Warto zainwestować w coś lepszego – doradzają specjaliści z https://www.valeoservice.pl/pl.

Opony i hamulce, czyli kwestia bezpieczeństwa

Dwa razy w roku zmieniamy opony – na okres letni oraz zimowy. Kiedy jednak wyrzucamy stare, a kupujemy nowe? Najłatwiej i najlepiej jest to sprawdzać na podstawie grubości bieżnika – jeżeli wyniesie ona poniżej 1,6 mm, to na pewno czas na zmianę. Jednak warto zrobić to o wiele wcześniej – jeżeli chcemy mieć pewność, że woda będzie odprowadzana w prawidłowy sposób oraz przyczepność pozwoli nam czuć się bezpiecznie. Średnio opony kończą swoją żywotność po około pięciu latach eksploatacji.

Co dwa lata na pewno dobrze jest sprawdzić stan płynu hamulcowego, gdyż ma on to do siebie, że wraz z upływem czasu traci swoje właściwości. Dobrze jest więc co jakiś czas (np. podczas corocznych przeglądów) sprawdzić jego stan. Jeżeli jednak dużo jeździmy, to po przejechaniu 55-65 tysięcy kilometrów również warto zaopatrzyć się w nowy.

Bardzo ważną częścią, którą zazwyczaj wymieniamy jako pierwszą po zakupie używanego samochodu, jest pasek rozrządu i alternatora. Jeżeli zostanie źle założony czy jest już za stary i się zerwie, to grozi nam poważna awaria, która na pewno będzie kosztowna. Dlatego też powinno się go wymieniać co pięć lat – żeby mieć pewność, że nic złego się nie stanie. To samo powinno nastąpić w przypadku cylinderków hamulcowych.

Aby samochód działał bez zarzutu i służył nam jak najdłużej, powinniśmy o niego dbać. Niestety, na kursach prawa jazdy nie uczą nas jak rozpoznawać usterki i w większości musimy polegać na sobie. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny i choć w podstawowym stopniu przybliżył kwestie sprawdzania i ewentualnej wymiany głównych elementów wyposażenia samochodu. Pamiętajmy, by takie komponenty jak wycieraczki samochodowe, czy płyny eksploatacyjne, sprawdzać regularnie – w końcu to kwestia naszego bezpieczeństwa na drodze.