ford focus opinie

Ford Focus to samochód należący do niższej klasy średniej, który jest następcą kultowego Escorta. Jego produkcja ruszyła już w 1998 roku, a obecnie do Polski wchodzi już IV generacja tego modelu. Focus od początku zyskał wielu zwolenników i w pewnym momencie był jednym z najczęściej kupowanych aut, zyskując tym samym prestiżowy tytuł Samochodu Roku. Dostępny jest w trzech wersjach nadwozia typu kombi, hatchback i sedan, a w drugiej generacji funkcjonuje również kabriolet.

Ford Focus – opinie

Ford Focus uważany jest za samochód przestronny, którego atutem jest dość pojemny bagażnik. Wnętrze zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zastosowano w nim wysokiej jakości materiały, a elementy plastikowe nie zużywają się mimo upływu czasu. Również deska rozdzielcza jest w każdym calu dopracowana i wygodna do odczytywania wskaźników w trakcie jazdy. Ten model samochodu charakteryzuje się prostą stylistyką wnętrza, jednak jego zaletą jest ergonomia i przestronność. W zależności od wersji, nadwozie przyciąga uwagę, dzięki prostym i opływowym kształtom. W nowszych generacjach problem z korozją występuje marginalnie, jednak karoseria w starszych modelach jest niestety podatna na rdzę.
W Focusie do wyboru mamy silnik benzynowy lub diesla, a ich maksymalna moc może osiągać nawet 350KM w zależności od modelu. Najpopularniejsze są 1,6 TDCi z mocą 90 lub 109 KM i charakteryzują się dość niskim spalaniem na poziomie 4,5 do około 6l w przypadku jazdy miejskiej. Jeżeli chodzi o benzyniaki najlepszym wyborem będzie 1,6 Duratec, który mimo dynamiki i przyśpieszenia, zachowuje również ekonomiczne spalanie. W przypadku Forda Focusa, nie zaleca się wstawiania LPG, gdyż może to być źródłem usterek i dodatkowych kosztów, ze względu na aluminiowe komponenty w silniku. Może to powodować uszkodzenie głowicy, której naprawa wiąże się z dużym wydatkiem.
W zawieszeniu zastosowano standardowe kolumny z przodu oraz wielowachacze z tyłu, dzięki czemu samochód jest dość elastyczny i przyjemny w prowadzeniu. Dużym plusem w przypadku tego modelu są niskie koszty utrzymania. Części zamienne nie są zbyt drogie, a z ich dostępnością nie powinno być większych problemów. Mimo, że generalnie auto jest odporne na usterki, to niektóre elementy przy stałej eksploatacji mogą ulec niewielkim awariom.

Ford Focus – najczęstsze problemy

Największe problemy może sprawić komputer i elektryka. Szczególnie awaryjne są tu podnośniki szyb i system sterujący urządzeniami pokładowymi. Ponadto w wersji z manualną skrzynią biegów, często zgłaszaną usterką jest wyciek oleju, a komfort jazdy mogą zepsuć parujące szyby. Na bieżąco trzeba kontrolować łożyska i pamiętać o ich regularnej wymianie, gdyż wykazują się małą trwałością. Jeżeli chodzi o silnik najczęstsze problemy odnotowuje się z układem wspomagania, a w dieselu z zatkaniem przewodu olejowego. Podobne usterki mogą wystąpić w większości aut przy dłuższej eksploatacji, dlatego Ford Focus nie jest w tym przypadku znacznie bardziej awaryjny od innych modeli samochodów osobowych o zbliżonych parametrach technicznych.