honda jazz opinie

Honda Jazz to auto, które na rynku zadebiutowało już w latach 80, jednak nie cieszyło się zbyt wielkim zainteresowaniem i wkrótce zostało wycofane z produkcji. Następna próba wypuszczenia na rynek tego modelu została podjęta w 2001 i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. II generacja Hondy Jazz w Europie miała swój początek dopiero w 2002 i również zyskała wielu zwolenników. Auto zaliczane jest do segmentu B i jest dostępne w 5 drzwiowej wersji Hatchback. To typowy samochód miejski, któremu warto się przyjrzeć, jeżeli stawiamy na ekonomiczną i komfortową jazdę.

Honda Jazz – opinie

Honda Jazz przez wielu jest uważana za minivana, bo chociaż jest to typowo kompaktowe auto to przestronne wnętrze i zastosowanie wielu funkcjonalnych rozwiązań znacząco podnosi jego wygodę. Auto wyposażone jest w nisko umieszczone fotele, a tylna kanapa posiada funkcję składania, dzięki czemu mamy możliwość znacznego powiększenia bagażnika. Deska rozdzielcza wykonana jest w sposób ergonomiczny, jej kształt i rozmieszczenie wskaźników nie przeszkadza w swobodnej jeździe. Całe wnętrze, zarówno elementy plastikowe jak i tapicerka wykonane są z trwałych materiałów, odpornych na stałą eksploatację.
Jeżeli chodzi o silnik, Honda Jazz występuje w dwóch wersjach 1,2 i 1,4 o mocy 78 KM i 83 KM, jednak różnica w ich spalaniu jest niewielka, przy czym 1,4 wykazuje się lepszą dynamiką w trakcie jazdy. Awarie silnika praktycznie się nie zdarzają, a pobór paliwa w obydwu wersjach oscyluje między 6 a 7 litrów na 100 km. Dodatkowym atutem jest napęd rozrządu na łańcuchu, co w przeciwieństwie do paska zapewnia jego bezawaryjność i brak konieczności wymiany. Jako wadę można tu wymienić dość głośną pracę silnika przy osiąganiu większych prędkości, co przy dłuższych trasach może powodować dyskomfort.
W zależności od generacji do wyboru jest 5 biegowa lub manualna skrzynia biegów, bezstopniowe przekładnie CVT są rzadko spotykane, ze względu na dość wysoką awaryjność. Zarówno układ napędowy jak i zawieszenie nie sprawia większych problemów, zastosowano w nim kolumny i belkę skrętną, co zapewnia stabilną jazdę. Ogólnie wśród miłośników tego typu aut, trudno doszukać się negatywnych opinii.

Honda Jazz – ogólna ocena

Honda Jazz jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie wymagają od samochodu zbytniej dynamiki i prędkości. Jest to przykład auta miejskiego, be zbędnych udogodnień i z zastosowaniem bezawaryjnych rozwiązań. Na jego zakup powinny zdecydować się osoby, dla których parametry techniczne nie mają większego znaczenia, ale potrzebują samochodu nie wymagającego ciągłego odwiedzania mechanika. Mimo ogólnej niezawodności, zdecydowanym minusem jest podatność karoserii na korozje, a niestety w tym modelu jest to dość często spotykane i nieuniknione. Również hamulce pozostawiają wiele do życzenia, jednak przy spokojnej, ekonomicznej jeździe, powinny sobie poradzić na każdej nawierzchni. Cena Hondy Jazz nie należy do najniższych, szczególnie w przypadku nowszych generacji, ale przy tak niskiej awaryjności, warto zainwestować więcej i cieszyć się bezproblemową jazdą.