Innowacyjne rozwiązania - aktywne przejścia dla pieszych.

Innowacyjne rozwiązania – aktywne przejścia dla pieszych. 

 

Według raportów Komendy Głównej Policji polskie drogi są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków drogowych jest potrącenie pieszego. Teoretycznie ludzie powinni się czuć bezpiecznie na przejściach dla pieszych, jednak niestety tak nie jest. Z roku na rok liczba zabitych na przejściach dla pieszych rośnie. Statystycznie najwięcej wypadków ma miejsce w okresie jesienno-zimowym po zmroku. Dzieje się tak dlatego, że wiele przejść jest źle oświetlonych i kierowca nie jest w stanie w porę zauważyć przechodnia zbliżającego się do pasów. Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie na ten problem. 

 

  1. Aktywne przejścia dla pieszych – w jaki sposób działają. 
  2. Korzyści z zastosowania aktywnych przejść dla pieszych. 

 

Aktywne przejścia dla pieszych – w jaki sposób działają. 

Aby ograniczyć wypadki na przejściu dla pieszych najważniejsze są dwie sprawy – wczesne ostrzeżenie kierowcy oraz zmobilizowanie pieszego do zachowania większej ostrożności. Inteligentne systemy przejścia dla pieszych zawierają czujnik ruchu, który wykrywa, gdy zbliża się pieszy. Dzięki temu w odpowiednim momencie uaktywnia ostrzegawcze sygnały świetlne skierowane w stronę kierowcy. Natomiast, aby ostrzec pieszych, zwłaszcza osoby niewidome lub słabo widzące uaktywnia się komunikat głosowy. Co ważne, gdy pieszy się oddali od strefy przejścia system przestaje emitować sygnały ostrzegawcze, dzięki czemu kierowcy nie przyzwyczajają się do migoczących świateł. Kluczową rolę w bezpieczeństwie odgrywa dobra widoczność w strefie zagrożenia, dlatego elementem inteligentnych systemów przejść dla pieszych są podświetlane znaki drogowe i sygnalizacja ostrzegawcza, a także odpowiednie światło, które poprawia widoczność pieszego na drodze, jednocześnie nie oślepiając kierowcy samochodu.  

 

Korzyści z zastosowania aktywnych przejść dla pieszych. 

 

Według badań po wprowadzeniu systemu aktywnych przejść dla pieszych w znacznym stopniu poprawia się bezpieczeństwo. Kierowcy częściej przepuszczają pieszych, zmniejszają prędkość przed przejściem, ale co najważniejsze spada ilość wypadków i kolizji. 

Wiemy już, że aktywne przejścia dla pieszych mają duży wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ poprawiają widoczność pieszego i odpowiednio wcześnie ostrzegają kierowcę. Dodatkowym ich atutem jest to, że są ekonomiczne, gdyż ich koszt może być nawet mniejszy niż montaż sygnalizacji świetlnej. Ponadto mniej wypadków na drogach to również mniej kosztów. Dzięki nim każdy może bezpiecznie dotrzeć do celu.