jak odkleić naklejkę z szyby

Każdy kto choć raz zdecydował się na zakup używanego samochodu, wie jak dużo czasu i pieniędzy kosztuje jego przerejestrowanie. To jednak nie koniec problemów, gdyż usunięcie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby to nie lada wyzwanie. Na forach internetowych użytkownicy dzielą się swoimi autorskimi sposobami, dzięki którym jej usunięcie będzie chociaż trochę łatwiejsze, jednak tak naprawdę nie ma idealnej metody umożliwiającej odklejenie naklejki w sposób szybki i bezproblemowy. Warto jednak skorzystać z poniższych porad, które choć trochę ułatwią wykonanie tego zadania.

Jak odkleić naklejkę z szyby?

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie naklejki z szyby jest jej podgrzanie. O ile w lecie mamy ułatwioną sytuację, to w zimie może być z tym problem. Pomocna w tym przypadku będzie suszarka i ciepły kompres z namoczonej w gorącej wodzie szmatki. Przypadku niskiej temperatury na zewnątrz należy uważać, strumień ciepłego powietrza rozprowadzać równomiernie, aby nie dopuścić do pęknięcia szyby. Decydując się na tę metodę należy ciepły kompres położyć na zewnętrznej szybie, w miejscu gdzie znajduje się naklejka, a od wewnątrz ogrzewać ją suszarką. Gdy klej wystarczająco zmięknie, wystarczy podważyć dwa końce naklejki i energicznie lecz z wyczuciem równomiernie je pociągnąć. Pozostałości kleju łatwo usunąć, pocierając je nasączonym w zmywaczu do paznokci wacikiem i delikatnie zeskrobując żyletką lub specjalnym skrobakiem.
Jeżeli nie mamy możliwości użycia suszarki, jesteśmy skazani na żmudne usuwanie naklejki przy pomocy ostrego narzędzia, takiego jak nożyk czy żyletka. Pomocne będzie spryskanie jej WD-40 i odczekanie około 15 minut, zanim przejdziemy do próby jej zeskrobania. Pozostałości kleju, tak jak w poprzednim przypadku możemy łatwo usunąć zmywaczem do paznokci na bazie acetonu. Używając WD-40 pamiętajmy, aby nie robić tego na słońcu, gdy szyba jest rozgrzana. Wówczas płyn szybko wyschnie i nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Zachowajmy także ostrożność podczas usuwania naklejki, aby nie porysować przy tym szyby i nie narazić jej na uszkodzenia.

Brak naklejki rejestracyjnej- konsekwencje

Naklejka rejestracyjna jest elementem niezbędnym, aby dopuścić pojazd do ruchu. Wymóg ten regulują przepisy prawa i jej brak na przedniej szybie, w razie kontroli skutkuje odebraniem dowodu rejestracyjnego i uniemożliwieniem kontynuowania dalszej jazdy. Należy więc pamiętać, aby po usunięciu starej naklejki niezwłocznie przykleić w jej miejsce nową. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury widnieje również zapis, który mówi o tym, że nalepka powinna być umiejscowiona w prawym, dolnym rogu przedniej szyby, w sposób umożliwiający jej łatwą identyfikację. Nie może być więc zasłonięta przez wycieraczkę czy inne elementy, utrudniające jej widoczność. W razie niedopełnienia tego obowiązku lub całkowity brak naklejki, oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego, grozi mandat w wysokości 500 zł i nieprzyjemne konsekwencje.