Jak przygotować samochód do przeglądu?

Każdy samochód osobowy musi raz do roku przejść obowiązkowe badanie techniczne. Przeprowadzają je stacje diagnostyczne, wyposażone w odpowiednie oprzyrządowanie do sprawdzania świateł, hamulców, sprawności zawieszenia, układu kierowniczego i tak dalej. Zmorą każdego kierowcy jest uzyskanie negatywnego wyniku przeglądu auta, ponieważ oznacza to konieczność przeprowadzania napraw, które wiążą się z wydatkami. Sprawdzamy jak przygotować pojazd, by na pewno przejść badanie techniczne.

Zacznijmy od rzeczy najprostszych, czyli sprawdzenia oświetlenia. Bez sprawnych wszystkich żarówek na pewno nie wyjedziemy ze stacji z podbitym dowodem rejestracyjnym. Zapalmy więc wszystkie światła i obejdźmy auto wokół. Poprośmy kogoś o pomoc przy sprawdzeniu świateł hamowania i biegu wstecznego. Jeśli pojazd posiada dodatkowe oświetlenie, np. światła do jazdy dziennej lub halogeny przeciwmgielne z przodu, również muszą one być sprawne. W przypadku nowych aut, gdy zajdzie konieczność wymiany np. żarówki reflektora przedniego, dobrze będzie odwiedzić warsztat samochodowy. Często bowiem dostęp do źródeł światła jest znacznie utrudniony i samodzielnie możemy spowodować więcej szkód niż pożytku.

Następnie przechodzimy do kwestii bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Przeglądu na pewno nie przejdzie żaden samochód, który ma niesprawne hamulce, luzy na łożyskach kół, wahaczach, w układzie kierowniczym, bądź też niesprawne amortyzatory zawieszenia. Sami nigdy w stu procentach nie sprawdzimy, czy jakiś element nie wymaga naprawy. Dlatego dobrze jest wybrać się do porządnego serwisu, w którym naprawiana jest mechanika pojazdowa. Pracownicy podniosą pojazd i dokładnie sprawdzą każdy kluczowy element, jeśli będzie trzeba od razu dokonają napraw. Po takiej wizycie będziemy już mogli jechać na badanie techniczne z dużą dozą pewności siebie.

Ostatnia kwestia to czystość spalin. Diagnosta umieści w rurze wydechowej pojazdu specjalną sondę, która sprawdzi ich skład. Badanie to ma na celu ocenę sprawności katalizatora, który ma za zadanie neutralizować szkodliwe dla środowiska związki. Dobry warsztat również może wykonać dla nas taką kontrolę przed przeglądem i ewentualnie zaradzić nieprawidłowościom. Naprawa pojazdów z nieprawidłowym składem spalin najczęściej ogranicza się do wymiany katalizatora na nowy, choć bywa że problemem jest nieprawidłowa praca silnika.

Wensar – profesjonalna mechanika pojazdowa.