Jak przygotować samochód przed lakierowaniem

Jeśli chodzi o malowanie samochodu, każdy profesjonalista z branży motoryzacyjnej powie ci to samo: wszystko jest w przygotowaniu. Niezależnie od tego, czy naprawiasz chip, czy też ponownie natryskujesz cały samochód, przygotowanie lakieru jest tak samo ważne jak nakładanie farby i odgrywa ogromną rolę w jakości końcowego efektu. Aby pomóc Ci przygotować się jak profesjonalista, poprowadzimy Cię przez kilka przydatnych wskazówek dotyczących cięcia, szlifowania, gruntowania i wybierania właściwej farby, aby uzyskać nowy wygląd Twojego samochodu, z poradami poufnymi, aby nadać swojemu samochodowi prawdziwie profesjonalne wykończenie.

Polerowanie

 

Polerowanie polega na użyciu związku ściernego do usuwania cienkich warstw farby. Polerowanie można przeprowadzić jako krok przygotowawczy przed nałożeniem farby lub później, aby wymieszać nową farbę ze starą. Istnieją różne rodzaje mieszanek, każdy o innej mocy ściernej. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni do pracy – jeśli nie jesteś pewien, po prostu zapytaj w sklepie.

Jak nakładać mieszankę pastę polerską na samochód?

Zanim zaczniesz proces nakładania mieszanki ściernej, pamiętaj o zdjęciu z niej otaczających obszarów, zwłaszcza jeśli nakładasz ją na maszynę. Może się wszędzie znaleźć, więc pracuj mądrze; Noś stare ubrania lub kombinezony, okulary ochronne, rękawiczki i zatuszuj wszystko, czego później nie chcesz czyścić.

Za pomocą czystej szmatki nałóż masę kolistym ruchem ręki. Większe obszary mogą być nieco zbyt duże, aby zrobić je samodzielnie, więc weź polerkę orbitalną z odpowiednimi podkładkami. Obserwuj swoją presję i upewnij się, że zatrzymujesz się co jakiś czas, aby sprawdzić obszar, który właśnie polerowałeś.

 

Wskazówki polerskie

 

Po pierwszym uruchomieniu maszynki do polerowania jest sporo prób i błędów – więc bądź cierpliwy i zachowaj spokój.

Zawsze zwracaj uwagę na równomierne rozprowadzanie pasty polerskiej; zbyt długie spędzanie czasu w jednym obszarze może spowodować podgrzanie farby i spalenie jej, powodując większe uszkodzenia lakieru.

Rozpylanie wody na powierzchni spowoduje schłodzenie farby i ułatwi przesuwanie mieszanki po powierzchni.

 

Piaskowanie

 

Piaskowanie usuwa górną warstwę lakieru samochodu za pomocą materiałów ściernych.

Jedna z najważniejszych części przygotowania farby, warto zainwestować trochę czasu, aby uzyskać profesjonalne wyniki. W zależności od zadania, szlifowanie można wykonać papierem ściernym lub elektryczną szlifierką oscylacyjną, a w zależności od zadania trzeba użyć różnych gatunków papieru.

 

Jak szlifować karoserię swojego samochodu

 

Jeśli planujesz usunąć farbę z karoserii samochodu, użyj papieru o ziarnistości 1200 lub płytek szlifierskich, aby szybko usunąć lakier bezbarwny i farbę. Aby uniknąć bólu głowy związanego z dopasowaniem farby, którą chcesz zastosować do istniejącej farby w samochodzie, musisz usunąć podkład i odsłonić goły metal. Farba na starszych samochodach może być niekompatybilna z nowoczesnymi farbami i żelkotami na bazie wody. Lepiej być bezpiecznym niż przepraszać – zrób to dobrze i zrób to raz.

Chcesz mieć pewność, że na karoserii samochodu nie pozostaną błyszczące plamy, w przeciwnym razie podkład i farba nie będą się kleić. Może to być długi proces, ale warto uzyskać właściwe wyniki.

 

Wskazówki przy piaskowaniu

 

Alternatywnie, jeśli nie musisz całkowicie przemalowywać powierzchni i wykonujesz szybką naprawę lub retusz, wygładź powierzchnię za pomocą 2000 – 2500 żwirku na mokro i suchym papierze.

Naciśnij lekko, aby szybko usunąć drobne zadrapania w kolorowych powłokach i przezroczyste powłoki.

 

Nakładanie podkładu

 

Niezbędny krok w malowaniu powierzchni metalowych, który trzeba zrobić przed nałożeniem jakiejkolwiek warstwy wierzchniej lub koloru, gruntowanie uszczelnia powierzchnię i tworzy barierę ochronną, tworząc idealną powierzchnię do przyklejenia kolorowej farby powłokowej. Podkłady o wysokiej budowie zawierają wysokie cząstki stałe, które pomagają wygładzić wszelkie niedoskonałości metalu.

 

Jak nałożyć podkład przed właściwym lakierowaniem auta?

 

Zawsze wybieraj wysokiej jakości podkład samochodowy, który został opracowany do stosowania na powierzchniach metalowych i upewnij się, że obszar, który zamierzasz pomalować, zostanie dokładnie wyczyszczony przed rozpoczęciem. Zazwyczaj powinieneś zastosować dwie lub więcej warstw podkładu, aby upewnić się, że nagi metal jest całkowicie pokryty. Jeśli malujesz plastik, potrzebujesz specjalnego plastikowego podkładu.

Tak czy inaczej, upewnij się, że zasłaniasz obszary, których nie malujesz, i przyklej krawędzie taśmą maskującą. Czy na zewnątrz jest sucho i łagodnie? Są to warunki szczytowego zalewania.

Jeśli robisz to w pomieszczeniu, zasłoń się ochroną oczu, maską przeciwpyłową i nie narażaj skóry na działanie. Nałóż podkład równomiernie na obszary wymagające malowania i poczekaj, aż wyschnie.

 

Wskazówki przy nakładaniu podkładu

 

Wstrzymaj i sprawdź obszar. Jest to idealny czas, aby podsumować sytuację i ustalić, czy należy wykonać jakiekolwiek dalsze przygotowanie powierzchni, takie jak szlifowanie. Po wyschnięciu podkładu wyraźnie widać każdą niedoskonałość powierzchni. Nie obijaj się ani nie spiesz się z tym kluczowym etapem.

Usuń wszelkie nierówności, szlifując powierzchnię. Wyczyść i ponownie nałóż podkład. To normalne, że trzeba powtórzyć ten etap kilka razy, całość prac była skuteczna.

 

Wybór odpowiedniego lakieru

 

Niezależnie od tego, czy malujesz samochód w zupełnie innym kolorze, czy pasujesz do istniejącej farby, będziesz potrzebował odpowiedniego odcienia. Nie jesteś pewien, jaki jest właściwy kolor Twojego samochodu? Produkty NewCar ułatwią ci każdy etap prac lakierniczych.

Korzystając z naszego sprytnego narzędzia do dopasowywania farb, wyselekcjonuj właściwą farbę do swojego samochodu w oparciu o producenta, kolor i rok rejestracji. Z ponad 8000 dopasowań kolorów w całej gamie, znajdź farbę, która idealnie pasuje do lakieru Twojego samochodu w ciągu kilku minut.

Zapoznaj się z naszą ofertą lakierów samochodowych na kubalakiery.pl – Jesteśmy największym dystrybutorem lakierów samochodowych i przemysłowych w Polsce wschodniej.