Rynek samochodów używanych nie traci na zainteresowaniu, a nawet ciągle się rozwija ze względu na stały napływ aut z zachodu. Decydując się na taki zakup warto wcześniej sprawdzić historię pojazdu czy faktycznie pokrywa się z tym, co przedstawia nam handlarz. Sytuacja jest utrudniona, gdy sprowadzamy używany samochód z zagranicy i nie posiadamy dostępu do jego pełnej dokumentacji. Niesłabnącym procederem jest przekręcanie licznika, dzięki czemu auto ma ustawiony mniejszy przebieg niż w rzeczywistości, a to znacząco podnosi jego cenę sprzedaży. Dzięki kilku sprawdzonym metodom możemy samodzielnie sprawdzić faktyczny stan licznika i tym samym nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom.
Jak sprawdzić przebieg auta?- metoda obserwacji
Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie czy licznik nie został cofnięty jest wnikliwa obserwacja samochodu i porównanie zużycia poszczególnych elementów z wartością przebiegu. Warto zwrócić uwagę na przetarcia na kierownicy czy gałce zmiany biegów, zużyte przyciski czy zarysowania na elementach plastikowych. Dobrze jest również sprawdzić, czy w okolicach licznika i śrub na desce rozdzielczej, nie ma oznak, które mogły by świadczyć o próbie ich wykręcania. Pod maską znajduje się także plakietka informująca o dacie wymiany oleju, na której powinien też być odnotowany przebieg auta. Pierwsze uszkodzenia w obrębie kierownicy można zaobserwować już po przejechaniu 100tys. km, a w przypadku samochodów z wyższej klasy pojawiają się one po przebyciu ok.300 tyś. km, co może być praktyczną wskazówką dla kupującego. Handlarze jednak często wymieniają zużyte elementy na nowe, co może skutecznie zmylić.
Jak sprawdzić przebieg auta?- odczytanie numeru VIN
Istnieje również możliwość sprawdzenia przebiegu auta za pomocą numeru VIN. VIN. Możemy to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Ewidencji Pojazdów, z której można pobrać kompletną historię auta wraz z jego danymi technicznymi. Wygenerowany raport zawiera informacje dostarczane przez stacje kontroli pojazdów, pozyskane podczas badań okresowych, więc nie mamy pewności, że wpisany przebieg jest wiarygodny. Ponadto, obejmuje on tylko auta zarejestrowane w kraju, w przypadku egzemplarza sprowadzonego z zagranicy, nie ma dostępu do danych z czasów jego użytkowania w innymi państwie.
Nowocześnie auta klasy wyższej, posiadają liczne podzespoły nasycone elektroniką, z których można odczytać realny przebieg samochodu. Przekręcenie w nich licznika jest dużo bardziej skomplikowane, mimo to nieuczciwi handlarze wciąż poszukują nowatorskich rozwiązań, aby zaniżyć faktyczny przebieg. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do liczby nabitych kilometrów, lepiej jest odstąpić od takiej transakcji. Jeżeli sprzedawca próbuje nas oszukać cofając licznik, może również nie mówić prawdy odnośnie stanu faktycznego samochodu. Jest to przyczyną pojawienia się zatajonych usterek w przyszłości i konieczności poniesienia ich wysokich kosztów naprawy z własnej kieszeni.