jak sprawdzić świece żarowe

Zima i ujemne temperatury mogą przysporzyć kierowcom problemów z uruchomieniem samochodu. W sytuacji gdy rozrusznik się kręci, a mimo to silnik nie zaskakuje, może to świadczyć o problemie ze świecami żarowymi. Z taką sytuacją spotkał się zapewne niejeden posiadacz diesla z silnikiem wysokoprężnym. Głównym zadaniem świec żarowych, jest podgrzanie komory spalania, aby ułatwić zapłon w ujemnych temperaturach. W nowszych modelach aut, ich awarię sygnalizuje zapalająca się kontrolka, jednak w starszych stan świec trzeba sprawdzić manualnie. Można to zrobić samodzielnie, przy użyciu łatwo dostępnych urządzeń.

Jak sprawdzić świece żarowe?

Najbardziej popularnym sposobem, który możemy wykonać samodzielnie jest sprawdzenie świec kontrolką z żarówką. Metoda ta polega na podłączeniu jednego końca przewodu do dodatniej klemy w akumulatorze, a drugiego do głowicy świecy. Jeżeli przy sprawdzaniu którejś z nich lampka się nie zaświeci, oznacza to że jest ona przepalona i konieczna jest wymiana.
Drugim sposobem jest sprawdzenie rezystancji przy pomocy miernika. Metoda ta jest bardzo podobna do poprzedniej, jednak zamiast próbówki z lampka wykorzystuje się omomierz. Wystarczy jeden koniec urządzenia podłączyć do świecy, a drugi do masy auta i odczytać wynik z miernika. Jeżeli świeca jest sprawna, omomierz powinien wykazać wartość pomiędzy 0,5 a 1,5 Ohma.
Pomiaru prądu pobieranego przez świece można również dokonać poprzez odłączenie i sprawdzenie kostki przekaźnika. Ta metoda jest jednak ryzykowna i może doprowadzić do uszkodzenia świec, w przypadku gdy są one niskonapięciowe. Nie każdy kierowca powinien posiadać tak precyzyjną wiedzę techniczną, dlatego gdy świece znajdują się w trudno dostępnym miejscu, lepiej sprawdzić je u mechanika.
Jeżeli do dyspozycji nie posiadamy miernika ani kontrolki z żarówką możemy w prosty sposób sprawdzić świece za pomocą zwykłego drucika z otuliną gumową. Wystarczy jeden koniec drucika przyłożyć do bieguna dodatniego akumulatora, a drugim dotknąć czubka świecy. W przypadku jej prawidłowego działania, powinna wystąpić iskra.

Jak wymienić świece żarowe?

W przypadku gdy stwierdzimy, że któraś ze świec jest przepalona, zaleca się wymianę całego pakietu. Aby to zrobić wystarczy przy użyciu odpowiedniego klucza nasadowego wykręcić świecę, a w jej miejsce wkręcić nową. Gdy natrafimy na opór, lepiej udać się do mechanika, który posiada specjalne narzędzia do ich wymiany, gdyż świecę łatwo urwać a to wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Przed próbą wykręcenia należy dokładnie oczyścić gwinty z zaległego brudu oraz posmarować je pastą, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko pęknięcia lub ułamaniem świecy. Niektórzy zalecają również nagrzanie silnika do minimalnej temperatury, jednak własnoręczna wymiana może przysporzyć więcej problemów, niż zwrócenie się o pomoc do mechanika. Aby zapobiec kłopotom z odpaleniem samochodu zimą, warto dbać o świece przez cały rok, poprzez ich konserwację i regularne sprawdzanie ich stanu, aby w porę dokonać wymiany.