Jak sprawdzić VIN

VIN to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number i oznacza jedyny i niepowtarzalny numer nadany w sposób fabryczny każdemu pojazdowi. Niewiele osób wie do czego tak naprawdę służy i jak jest ważny podczas zakupu auta, gdyż pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości. Na szczęście świadomość posiadaczy pojazdów jest coraz większa, dlatego przed zakupem decydują się oni sprawdzić dokładną historię pojazdu po numerze VIN. Jak go znaleźć i odczytać?

Jak sprawdzić VIN?

Numer VIN to swoisty PESEL samochodu. Nie ma dwóch takich samych numerów i nadawany jest on już na etapie produkcji. Vin umieszczony jest najczęściej w kilku miejscach na nadwoziu, jednak w każdy modelu może on być umiejscowiony gdzieś indziej. Najczęściej występuje w okolicach zatrzasku prawych, przednich drzwi lub w okolicy fotela, na lewym podszybiu w miejscy łączenia z deską rozdzielczą lub wybijany jest na prawym nadkolu. W niektórych modelach aut, VIN znajduje się w nietypowych miejscach, takich jak bagażnik czy podłoga od strony kierowcy. Najprostszym jednak sposobem jest odczytanie go z komory silnika, książki serwisowej lub dowodu rejestracyjnego w rubryce oznaczonej literą E.

Aby sprawdzić historię auta, numer VIN należy wpisać na stronie internetowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i wygenerować raport ze szczegółowymi danymi na temat auta, od momentu pierwszej rejestracji w kraju. Z raportu można uzyskać niezbędne informacje na temat danych technicznych, ubezpieczenia OC, terminu badania technicznego oraz liczbie poprzednich właścicieli. Numer VIN często wykorzystywany jest w przypadku zakupu części zamiennych, dzięki czemu ich parametry mogą być dopasowane do konkretnego modelu auta.

Sprawdzając numer VIN warto zwrócić uwagę czy nie ma w jego obrębie znaków, mogących świadczyć o oszustwie. Często nieuczciwi handlarze autami przebijają VIN, aby ukryć że samochód jest kradziony lub zafałszować jego historię. Nasze podejrzenie powinien wzbudzić rozmazany numer czy uszkodzona tabliczka znamionowa. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktować się z producentem lub zrezygnować z zakupu takiego pojazdu.

Co możemy odczytać z VIN?

Rozkodowując numer VIN możemy sprawdzić czy samochód nie pochodzi z kradzieży, jaki jest faktyczny przebieg auta i czy nie brało ono udziału w kolizji. Sprzedawcy często ukrywają takie informacje, aby nie zaniżać wartości samochodu, a to może być dla nas okazją do negocjacji ceny zakupu. Warto również zaznaczyć, że celowe cofanie licznika, nawet jeżeli byliśmy tego nie świadomi, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, tak samo jak jazda kradzionym samochodem, w którego weszliśmy w posiadanie. Każdy wiarygodny sprzedawca samochodów powinien nam bez problemu udostępnić numer VIN wraz z całą historią pojazdu, a w naszym interesie jest jego sprawdzenie w Centralnej Bazie Ewidencji Pojazdów. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, powinniśmy to niezwłocznie zgłosić odpowiednim organom, aby nie dopuszczać do procederu fałszowania numerów VIN.