jak sprzedać samochód

Każdego posiadacza samochodu prędzej czy później czeka jego sprzedaż. Tak jak do zakupu, tak i do tej transakcji trzeba się wcześniej dokładnie przygotować. Z pewnością przydatne będą podstawowe umiejętności marketingowe, takie jak prowadzenie negocjacji czy właściwe zaprezentowanie atutów auta. Samochód można próbować sprzedać na własną rękę lub skorzystać z usług komisu i doświadczenia profesjonalnego handlarza. Musimy się jednak liczyć z tym, że pośrednicy pobierają prowizję od sprzedaży i nastawieni są na szybki zbytek, więc znacznie stracimy na cenie. Najlepiej jest poświęcić trochę czasu i samodzielnie zachęcić klienta do kupna. Tych kilka porad z pewnością pomoże doprowadzić transakcję do satysfakcjonującego dla obu stron końca.

Jak sprzedać samochód?-ustalenie ceny

Sprzedaż auta należy zacząć od oszacowania jego wartości. Przydatne w tym będą ogłoszenia publikowane w internecie, które dotyczą takiego samego modelu auta. Ustalając cenę musimy brać pod uwagę ogólny stan samochodu, czy nie ma w nim większych usterek, w nadkolach nie pojawiają się wykwity korozji i czy auto brało udział w kolizji. Na wysokość ceny wpływa również rok produkcji, termin następnego ubezpieczenia i przeglądu oraz przebieg. Na pewno atutem będzie posiadanie kompletnej dokumentacji, rachunków z napraw i oryginalnej książki serwisowej. Szczególne znaczenie ma to w przypadku, gdy auto zostało wcześniej sprowadzone z zagranicy, dostęp do jego historii sprzed rejestracji w kraju może znacząco podnieść wartość auta.

Jak sprzedać samochód?- przygotowanie auta

Gdy dokonaliśmy już wyceny, samochód należy przygotować do sprzedaży. W tym celu warto zadbać o jego stan techniczny i dokonać wymiany części eksploatacyjnych oraz napraw drobnych usterek. Jeżeli jest to zbyt czasochłonne lub kosztowne, należy poinformować zainteresowanego kupnem o zaistniałej usterce i odpowiednio obniżyć cenę na poczet pokrycia kosztów naprawy. Nie powinniśmy zapominać o wyglądzie zewnętrznym, gdyż to pierwsza rzecz na jaką zwróci uwagę kupujący, zanim zainteresuje się poznaniem bliższych szczegółów dotyczących auta. Niezbędne będzie dokładne umycie i wypastowanie karoserii, a jeżeli zauważymy, że lakier stracił na intensywności, warto zainwestować w profesjonalne polerowanie. Wnętrze również powinniśmy odświeżyć i bezwzględnym minimum jest tu odkurzenie i wypranie tapicerki, usunięcie zalegających śmieci oraz wyczyszczenie kokpitu i plastikowych elementów.
Aby zachęcić potencjalnego klienta do zakupu, postarajmy się zrobić zdjęcia, które podkreślą wygląd auta. Tło powinno byś stonowane, aby nie rozpraszało zbędnymi rekwizytami. Ponadto jeżeli samochód posiada wady, uwiecznijmy je na zdjęciu, co pozwoli zaoszczędzić czas zarówno nam jak i kupującemu. Najskuteczniejszym sposobem sprzedaży jest udostępnienie ogłoszenia w internecie i zawarcie w nim jak najwięcej precyzyjnych informacji o samochodzie. Kierujmy się uczciwością, gdyż zatajone w anonsie usterki i tak wyjdą na jaw podczas oględzin auta przed zakupem.