wynajem-samochodu

W niektóre miejsca nie sposób dotrzeć komunikacją zorganizowaną, stąd też chcąc wyjechać na weekend za miasto, wiele osób decyduje się na wypożyczenie auta. Jak zrobić to w sposób najbardziej opłacalny? Na co zwracać uwagę przy wynajmie?

Wypożyczenie auta – jak zacząć?

Ze względu na dużą rywalizację na rynku, wypożyczalnie są coraz przyjaźniejsze dla klientów. Tym samym ich oferty bywają dziś naprawdę atrakcyjne. Dlatego też niektóre firmy oferują dostarczenie samochodu w wyznaczone przez klienta miejsce. Nie trzeba zatem myśleć o tym, jak dotrzeć do wypożyczalni, lecz można zamówić auto pod dom. W takim przypadku wystarczy wykonać telefon, możliwe jest też wynajem samochodu przez wypełnienie odpowiedniego formularzu w internecie.

 

Dla kogo wynajem samochodu?

Wypożyczenie samochodu na weekend jest dostępne w zasadzie dla każdego, kto posiada prawo jazdy. Niemniej jednak czasami młodsi kierowcy muszą liczyć się z nieco wyższymi stawkami. Zwykle wiekiem granicznym jest 25 rok życia.

 

wypozyczalnia-samochodow

Ponadto, należy też pamiętać, że wypożyczalnia prawdopodobnie nie pozwoli korzystać z samochodu osobom trzecim. Rzecz w tym, iż kierować może nim tylko wynajmujący, który podpisał umowę, chyba że podczas wynajmu ustali się inaczej. Jeżeli w umowie zawarte jest tego typu ograniczenie, żaden z pasażerów nie będzie mógł ani na chwilę zastąpić kierowcy.

 

Wynajem samochodu – podstawowe zasady

Umowy konstruowane przez poszczególne wypożyczalnie bywają zupełnie różne. Niemniej jednak są pewne podstawowe zasady, które sprawiają, iż wypożyczenie samochodu na weekend zwykle wygląda podobnie.

Opłaty za wypożyczenie auta

Podstawowa opłata dotyczy użyczenia klientowi dostępu do samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze z pozoru najlepsza oferta, rzeczywiście taka jest. W cenie za wynajem samochodu może się bowiem nie zawierać żadne dodatkowe wyposażenie, które bywa niezbędne Ponadto, czasami wypożyczalnia nakłada dodatkowe opłaty manipulacyjne. Przed wypożyczeniem auta należy się zatem dokładnie zapoznać z umową, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Co więcej, trzeba również pamiętać o doliczeniu kosztów paliwa. Niemal zawsze auto wypożyczane jest z pełnym bakiem i w takim stanie powinno również wrócić na miejsce. Należy zatem brać pod uwagę, ile paliwa spala dane auto oraz jakie są aktualne jego ceny.

Limit kilometrów

Wypożyczenie samochodu na weekend zwykle nie zakłada pokonywania tysięcy kilometrów, stąd też problem limitu pokonywanej odległości nie odgrywa tu kluczowej roli. Warto jednak pamiętać, że wypożyczalnia może takie limity nakładać. Ich przekraczanie wiąże się z koniecznością uiszczania dodatkowych opłaty.

Gdzie można jechać wypożyczonym samochodem?

Kolejna sprawa to kwestia celu podróży. Zwykle wypożyczalnia nie nakłada ograniczeń związanych z zakresem poruszania się po terenie kraju. Jednak wyjazd za granice może już być niedozwolony. Przeważnie wygląda to w ten sposób, że chcąc udać się w podróż zagraniczną, trzeba nieco dopłacić za wynajem samochodu.

Czy wypożyczenie samochodu na weekend ma sens?

Niewątpliwie, często wypożyczenie auta to jedyny sposób na to, aby udać się na weekendową wycieczkę. Jest to całkiem opłacalne i sensowne rozwiązanie, o ile dokładnie czyta się umowę wynajmu. Warto zwracać uwagę na szczegóły i ewentualne kruczki, jakie mogą się w niej znaleźć.