Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą? Lokalizacja GPS i inne rozwiązania!

Choć liczba kradzieży samochodowych w Polsce cały czas spada, to przestępcy nadal są aktywni. Nie idą jednak w ilość, a jakość – kradnąc np. konkretne marki aut lub określone typy (np. pojazdy hybrydowe). Żeby skutecznie się zabezpieczyć, musisz stosować nowoczesne rozwiązania antykradzieżowe. Świetnie sprawdzi się tu m.in. lokalizacja GPS.

Zawodowi złodzieje samochodów dawno obeszli już standardowe sposoby ochrony. Nie jest im straszny autoalarm czy blokada skrzyni biegów. W przypadku naprawdę cenionych na rynku przestępczym aut, kradzież polega na ściągnięciu pojazdu na lawetę i zabraniu go z miejsca postoju. Następnie w tzw. dziupli (warsztacie samochodowym prowadzonym przez przestępców) auto jest rozmontowywane na części.

Jak widzisz – w przypadku kradzieży najbardziej liczy się więc czas. Im szybciej znajdziesz skradziony samochód, tym większa szansa, że pojazd będzie nadal w jednym kawałku.

Lokalizacja GPS – skuteczny sposób na ochronę auta!

Najskuteczniejszym i bardzo nowoczesnym sposobem na zabezpieczenie pojazdu jest lokalizacja GPS. Polega na zamontowaniu specjalnego nadajnika w niedostępnym gołym okiem miejscu (np. pod maską silnika, bardzo ukryte pod częściami pojazdu, za deską rozdzielczą). Złodziej, który kradnie samochód naraża się na wzbudzenie cichego alarmu.

System powiadamia użytkownika (a niekiedy też służby ochrony) o niepożądanym ruchu auta. Użytkownik ma również dokładną informację gdzie aktualnie znajduje się kradziony pojazd i w jakim kierunku jadą przestępcy. To czas dla policji na natychmiastową reakcję i powstrzymanie złodziejów przed rozpracowywaniem samochodu.

Lokalizacja GPS oparta na precyzyjnych lokalizatorach to skuteczny i sprawdzony sposób ochrony pojazdów. Jest dyskretny, nie rzuca się w oczy i dodatkowo zapewnia niebywałą skuteczność.

Co poza lokalizacją?

Pamiętaj również, żeby instalować w aucie takie rozwiązania jak nowoczesny, inteligentny immobilizer, całkowitą blokadę poruszania się kołami i system SOS, który poinformuje automatycznie służby w trakcie próby kradzieży. Niektórzy użytkownicy instalują w samochodach również podsłuchy i ukryte kamery, aby zarejestrować wszelkie czyny złodziejskie.

Warto mieć w samochodzie wiele rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo pojazdu – szczególnie, jeżeli parkujesz na publicznym, niestrzeżonym parkingu. Dzięki temu ochronisz auto przed porwaniem, a w przypadku kradzieży – pomożesz służbom go natychmiast zlokalizować.