Jak zachować się podczas kolizji, wypadku drogowego

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego warto wiedzieć jak zachować się w czasie kolizji lub wypadku. Istotne jest zarówno zachowanie się na miejscu zdarzenia, jak i powiadomienie odpowiednich służb, przekazanie potrzebnych informacji na temat okoliczności zdarzenia i wezwanie takich służb jak pomoc drogowa. Co jeszcze jest istotne?

Wezwanie odpowiednich służb na miejsce kolizji lub wypadku

Zgodnie z polską procedurą prawną każda osoba, która jest obecna na miejscu zdarzenia ma obowiązek wezwania policji i innych, upoważnionych służb, jeśli w wypadku są osoby ranne lub ktoś zginął. W sytuacji, kiedy, będąc świadkami lub uczestnikami, podejrzewamy, że ktoś jest pod wpływem alkoholu – również należy powiadomić właściwe organy. Aby poznać więcej informacji na temat odpowiedniego zachowania się na miejscu zdarzenia warto odwiedzić stronę internetową: pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl.

Jak zachować się tuż po wypadku samochodowym?

W sytuacji, kiedy nie ma ofiar śmiertelnych, uczestnicy wypadku powinni, przede wszystkim, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, odsunąć samochody, by odpowiednie służby mogły bez problemu dotrzeć na miejsce. Nie może być tak, że auta uczestników blokują dojazd np. karetki pogotowia do ofiar wypadku.
W nocy, przy słabej widoczności, mgle i niesprzyjających warunkach na drodze – powinno się zrobić wszystko, by oświetlić miejsce zdarzenia i ułatwić akcję ratunkową. Można włączyć światła w swoim samochodzie, by ratownicy mieli lepszą widoczność. Warto też zaznaczyć na jezdni miejsce, w którym stały samochody uczestników zdarzenia, co ułatwi pracę policji. Dobrze sprawdzi się w takiej sytuacji użycie np. kamienia lub kredy. Można też np. zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, co stanowi ważny dowód w późniejszych czynnościach wyjaśniających okoliczności zdarzenia i osoby za nie odpowiedzialne. Po zakończeniu tych czynności można przystąpić do spisania oświadczenia. Jeśli w wyniku wypadku auto nie nadaje się do jazdy konieczne jest też wezwanie takich służb jak pomoc drogowa.

Na co uważać?

Warto pamiętać, że, jako uczestnicy zdarzenia, mamy obowiązek udzielić policji wszelkich, posiadanych informacji na temat okoliczności wypadku. Nie powinno się zatajać niczego, co może pomóc w wyjaśnieniu winnych wypadku.
Warto wiedzieć, że żaden z uczestników zdarzenia nie ma prawnego obowiązku spisywania oświadczenia na miejscu zdarzenia. Jednak, jest to czynność, która może znacznie pomóc w dalszym dochodzeniu swoich roszczeń w firmie ubezpieczeniowej. Ponadto na żądanie uczestnika zdarzenia musimy podać swoje dane osobowe oraz dane pojazdu.
Samo spisanie oświadczenia nie daje gwarancji, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jest to tylko informacja o zaistniałym zdarzeniu, w której jeden z uczestników przyznaje, że ponosi za nią odpowiedzialność. Dalsze czynności zależą już od tego jak będzie postępował ubezpieczyciel. Oświadczenie najlepiej spisać w dwóch, jednakowych egzemplarzach. Powinno się w nim zawrzeć niezbędne dane osobowe osób, które biorą udział w zdarzeniu.