Jakie powinny być opony zimowe i dlaczego powinieneś w nich jeździć w samochodzie terenowym?

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy i kierowcy powinni odkurzać powoli swoje zimowe ogumienie z piwnic czy garaży. Dlaczego zimą nie powinieneś jeździć na letnich oponach? Czym może to grozić? Jak wybrać odpowie opony do większego auta osobowego takiego jak SUV czy terenówka? Podpowiadamy!

W tym tekście zajmiemy się przede wszystkim oponami zimowymi do pojazdów terenowych, ale tego rodzaju ogumienie należy koniecznie stosować również w autach użytkowych – dostawczych lub ciężarowych. Bez tego jazda w chłodne, zimowe dni będzie naprawdę dużym wyzwaniem i niebezpieczeństwem!

Dlaczego należy jeździć na zimowych oponach?

Choć samochody terenowe czy SUVy mają często napęd na cztery koła, to zimą nie zawsze będą w stanie wyjść z niebezpiecznego zakrętu lub wytracić prędkość. Letnie ogumienie ma zupełnie inne parametry jezdne i źle reaguje na niską temperaturę. Oznacza to, że gorzej trzyma się drogi, zwiększa drogę hamowania i utrudnia jazdę.

Opony zimowe z kolei są bardziej odporne na niskie wartości temperatury. Nie pękają pod wpływem mrozu, dobrze odprowadzają wilgoć. Są dużo bezpieczniejsze, wpływają też na komfort jazdy i możliwości pojazdu. Nawet zasilany na cztery koła samochód nie wyjedzie z zaśnieżonej lub śliskiej drogi, jeżeli ma założone letnie opony zimą.

W jaki sposób wybrać odpowiednie opony do aut terenowych?

Przede wszystkim dobierz odpowiednią wielkość opony, dostosowaną do felg. Najlepiej sugerować się wytycznymi producenta, który określa np. maksymalny rozmiar zakładanego ogumienia. Pamiętaj również, żeby sprawdzić szerokość i profil wybieranych opon.

Poza tym postaw na elementy od sprawdzonych producentów. Te efektywnie odprowadzają wodę, nie będą się szybko zużywały, a nawet w trudnych warunkach ich praca będzie stabilna i owocna. Możesz również wybrać poziom hałasu opony, a także maksymalną prędkość z jaką dany egzemplarz może się poruszać.

Poszukaj opon w Internecie

Jeżeli chcesz otrzymać klasowe opony zimowe, to poszukaj ich w sieci. Hurtownie z częściami takie jak Pesta posiadają ogromny wybór nowego ogumienia na zimę, który pasuje do różnego rodzaju pojazdów – w tym ciężarowych, rolniczych czy terenowych. Stawiając na takie opony zyskujesz gwarancję producenta, wysoką jakość pracy oraz konkurencyjną cenę. To na pewno wybór godny rozważenia!