Kiedy należy założyć na koła łańcuchy śniegowe

Jeśli wciąż obawiasz się tegorocznej zimy z powodu rekordowych opadów śniegu, które spadły na lokalne samochody i jezdnie rok temu – całkowicie to rozumiemy. Możesz też mieć wstrząsające wspomnienie poślizgu w samochodzie, w czasie gdy drogi były sowicie pokryte śniegiem, a łańcuchy śniegowe nie były jeszcze założone.

Jeśli Twój samochód nie ma napędu na wszystkie koła, prawdopodobnie rozważasz podjęcie środków zapobiegawczych, takich jak łańcuchy śniegowe, aby upewnić się, że opony Twojego pojazdu nie zawiodą Cię, gdy się to stanie.

Kiedy stosować łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy do opon, czasami nazywane łańcuchami śniegowymi, śnieżnymi lub łańcuchami do opon zimowych, są powszechnym wyborem. Krótkie wyszukiwanie hasła „łańcuchy śniegowe” w wyszukiwarce internetowej Google pozwala uzyskać niekończącą się ilość wyników. Ale jeśli myślisz o pokryciu opon łańcuchami tylko po to, aby uzyskać lepszą trakcję na śniegu lub lodzie, eksperci twierdzą, że prawdopodobnie powinieneś zapomnieć o tym pomyśle, ponieważ to jak jazda samochodem z kwadratowymi oponami – bardzo nieprzyjemna.

Łańcuchy śniegowe, aby mogły być skuteczne powinny być używane tylko na mniej uczęszczanych drogach z kilkoma centymetrami śniegu. W miejskich warunkach nie są potrzebne, ponieważ pługi oczyszczają większość śniegu z jezdni.

Zatem, jeśli nie jeździsz po pasmach górskich – łańcuchy śniegowe są dość archaiczne i zbyteczne.

O czym pamiętać chcąc założyć łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy muszą być rozłożone przed oponą, a następnie należy po nich przejechać samochodem. Osadzenie łańcuchów może być trudne. Jeszcze bardziej skomplikowana sprawa z łańcuchami śniegowymi polega na tym, że kierowcy muszą je usunąć, gdy wjadą już na dobrze widoczną drogę. Łańcuchy do opon są trudne do założenia i zdaniem niektórych – nie są przeznaczone dla osób o słabych nerwach.

Przed ich montażem, kierowcy powinni sprawdzić instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, czy łańcuchy są w ogóle w danym przypadku zalecane. Gdy są już założone na opony, kierowcy muszą poruszać się z bardzo małą prędkością. I ważne jest również to, by inwestować w te wysokiej jakości – bowiem, jeśli łańcuch pęknie i zacznie uderzać o samochód – może się zrobić groźnie. W takiej sytuacji zawsze natychmiast się zatrzymaj, aby zapobiec uszkodzeniu pojazdu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że istnieją ograniczenia dotyczące używania łańcuchów śniegowych (i opon zimowych), ponieważ mogą one uszkodzić jezdnie, jeśli są używane zbyt długo i w nieodpowiednim momencie.