Leasing czy najem długoterminowy Wady i zalety

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy często decydowali się na leasingowanie pojazdów – zarówno dostawczych, jak i osobowych, na własny użytek. Teraz coraz większą popularność zdobywa wypożyczanie pojazdów, na krótszy bądź dłuższy czas, co ma związek nie tylko ze zmianami przepisów dotyczących leasingu, coraz mniej korzystnymi dla przedsiębiorców, ale również z wieloma zaletami korzystania z wynajmu. Leasing czy wynajem? Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Leasing prawie jak własny samochód

W dużym uproszczeniu. decydując się na leasing, przedsiębiorca może korzystać z pojazdu praktycznie jak z własnego samochodu. Co istotne, taka forma inwestycycji w pojazd pozwala zatrzymać środki finansowe w firmie zamiast wydawać je na pełen wykup samochodu. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z oferty leasingu praktycznie już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, a dzięki niskiemu wkładowi własnemu oraz atrakcyjnemu oprocentowaniu, mogą oniw wygodny sposób wyposażyć firmę w niezbędne środki trwałe. Warto również wiedzieć, że po wygaśnięciu umowy leasingu, pojazd można wykupić na własność na bardzo korzystnych warunkach.Niewątpliwą wadą leasingowania pojazdu jest fakt, iż samochód nie należy do leasingobiorcy. Nie może więc on na własną ręke dokonywać modyfikacji pojazdu, a leasingodawca najczęściej wskazuje również, w jakiej firmie auto ma zostać ubezpieczone, może on również żądać dokonywania prac serwisowych wyłącznie w ASO. Na koniec warto podkreślić, że w przypadku leasingowanego pojazdu jego użytkownik jest zobowiązany do ponoszenia wszelkich kosztów napraw i serwisów.

Wynajem samochodu – wygodne rozwiązanie

Dlaczego więc coraz więcej osób decyduje się na wynajmowanie samochodów, nie tylko osobowych i nie tylko na krótki czas? Powodem tego jest fakt, że wynajem długoterminowy aut okazuje się bardzo korzystną opcją. Beneficjenci takiego rozwiązania zwykle mogą liczyć na korzystne rabaty, które nie obowiązują w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Jeszcze ważniejszy jednak jest fakt, że wynajem pojazdu pozwala pozbyć się wszelkich kłopotów związanych z jego naprawami, serwisowaniem, dokonywaniem przeglądów czy opłacaniem ubezpieczeń. Wszystkim tym zajmuje się właściciel pojazdu, czyli wypożyczalnia samochodów, z którą została podpisana umowa, a klient musi dbać jedynie o tankowanie samochodu, który ma do dyspozycji. Nie ponosi kosztów napraw, a nawet jeśli dojdzie do stłuczki, wypożyczalnia ma ubezpieczenie, które pokrywa koszty takich zdarzeń.

Polecamy również: wynajem samochodów Szczecin – duży wybór modeli i korzystne warunki wynajmu

Morze możliwości 

Bardzo ważnym aspektem wynajmu samochodu w wypożyczalni jest też fakt, że można nim dowolnie rozporządzać. Przedsiębiorcy decydujący się na leasing muszą określić, czy będą wykorzystywać dany pojazd do celów prywatnych, czy służbowych i nie mogą przekroczyć określonego w umowie obszaru, gdyż może to rodzić problemy. Nieraz też nie można go pożyczać innym osobom, nawet z rodziny. Gdy zaś wypożycza się samochód w wypożyczalni, nie istnieje konieczność deklarowania, kto konkretnie będzie kierowcą pojazdu – swoboda w tym przypadku jest więc dużo większa.