Opony letnie czy całoroczne – która opcja jest korzystniejsza

Sezon przejściowy między zimą a wiosną to czas, kiedy wielu kierowców zaczyna powoli myśleć o zmianie opon w samochodzie. Mimo że pogoda może jeszcze diametralnie się zmienić, to raczej już trudno oczekiwać kilkudniowej śnieżycy, tym bardziej że sklepy motoryzacyjne przyciągają klientów atrakcyjnymi promocjami na ogumienie sezonowe, dlatego warto ten czas poświęcić na zakup opon letnich. A może wielosezonowych, które sprawdzą się również w zimie?

Czym się wyróżniają opony letnie?

Opony mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy, dlatego nie można na nich ani oszczędzać, ani zwlekać z ich wymianą. Uznaje się, że należy zmienić ogumienie na letnie, jeżeli temperatura powietrza od kilku dni utrzymuje się powyżej 7 stopni. Wartość ta ma znaczenie dla rodzaju mieszanki użytej do produkcji opon letnich, gdyż lepsze właściwości wykazują tylko w przypadku wyższych temperatur. Opony letnie przystosowane są do jazdy po suchym asfalcie, dlatego charakteryzują się gładką powierzchnią. Nie oznacza to, że stracą przyczepność podczas jazdy w deszczu, gdyż wyposażone są w bieżnik ułożony w system specjalnie zaprojektowanych kanalików, które zapobiegają ślizganiu się i odpowiadają za sterowność autem w przypadku trudniejszych warunków drogowych. Opony letnie wykonane są z twardej mieszkanki gumowej, dzięki czemu lepiej trzymają się drogi i nie tracą swoich właściwości nawet podczas bardzo wysokich temperatur. Wiele osób umniejsza znaczenie opon letnich dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, większą wagę przywiązując do zmiany ogumienia w sezonie zimowym. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie dobrane opony wpływają na sterowność, osiągi, a nawet spalanie paliwa, nie wspominając już, jak kluczową rolę odgrywają w aspekcie bezpieczeństwa na drodze.

Opony całoroczne alternatywą dla opon letnich?

Szukając oszczędności, wiele osób decyduje się na zakup wielosezonowego ogumienia, gdyż nie trzeba go wymieniać wraz ze zmianą sezonu. Opony całoroczne są połączeniem opon zimowych i letnich, dlatego wykonuje się je z mieszanki gumy o średniej twardości. Mają również więcej kanalików na powierzchni, aby zapewniały lepszą przyczepność w warunkach zimowych. Opony wielosezonowe są pewnym kompromisem, jednak nie zastąpią parametrów charakterystycznych dla opon letnich, dlatego nie mogą stanowić dla nich alternatywy. W skrajnych warunkach nie zapewnią odpowiedniej przyczepności, a bardzo wysokie temperatury mogą znacznie obniżyć ich właściwości, co da się szczególnie zauważyć w osłabieniu przyczepności i dłuższej drodze hamowania przy dużych prędkościach. Opony wielosezonowe sprawdzą się w umiarkowanych warunkach jazdy, jednak nie poleca się ich, jeżeli auto użytkuje się na dłuższe trasy, gdzie ważne jest odpowiednie wyposażenie samochodu dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników drogi. Decyzję o zakupie opon letnich lub całorocznych warto podjąć w oparciu o swoje doświadczenia i potrzeby, gdyż w przypadku okazjonalnej jazdy po mieście, można rozważyć zamontowanie opon o słabszych parametrach. Jednak przy częstym użytkowaniu auta na bardziej wymagających trasach, nie warto oszczędzać i zdecydować się na zakup sprawdzonych opon sezonowych.