Pierwsze auto z salonu – jakie wybrać i czym się kierować?

Przystępując do zakupu pierwszego auta w salonie, obrać można kilka różnych filozofii. Sporo zależy przede wszystkim od posiadanego budżetu. Nawet jeżeli cena nie stanowi problemu, na początek lepiej unikać zakupu trudnego w opanowaniu pojazdu. Na szpan zawsze przyjdzie pora, a pierwszy samochód powinien być przede wszystkim funkcjonalny. O czym warto pamiętać, wybierając auto z salonu?

Nowy samochód – same zalety?

Kupno auta prosto z salonu wiąże się z wieloma korzyściami. Nabywca ma przede wszystkim okazję nabycia pojazdu, który idealnie spełni jego oczekiwania, potrzeby i wymagania. Może wybrać kolor, wyposażenie oraz wersję, co w przypadku aut używanych zwykle nie jest możliwe. Zakup nowego samochodu nie wymaga żadnych kompromisów, dzięki czemu zadowolenie z inwestycji jest znacznie większe. Nie bez znaczenia pozostaje pewność co do pochodzenia pojazdu oraz jego dotychczasowej historii. Samochód z salonu będzie też z pewnością bezpieczniejszy, niż ten sam model wyprodukowany kilka lat temu. Wynika to przede wszystkim z nieco lepszego wyposażenia, np. większej liczby poduszek powietrznych, dostępu do elektronicznych systemów wspomagających czy obecności lepszych hamulców. Dodatkowym atutem jest fakt, że auto nabyte w salonie zawsze jest na gwarancji. Poruszanie się zupełnie nowym samochodem to także znacznie większy prestiż. Najnowszy, pożądany przez wielu model robi doskonałe wrażenie.

Pojazd ekonomiczny i bezpieczny

Na nowym aucie nie warto oszczędzać, ale pierwszy samochód powinien być pod wieloma względami ekonomiczny. Dotyczy to nie tylko samej ceny zakupu, ale również kosztów pochłanianych przez spalanie, naprawy, części zamienne oraz inne kwestie związane z eksploatacją wozu. Z reguły lepszym rozwiązaniem będzie auto o mniejszej pojemności silnika. Warto też zwrócić uwagę, jakie awarie najczęściej występują w branych pod uwagę modelach. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia dostępności poszczególnych komponentów zamiennych. Jeżeli nabywany jest pojazd obecny na rynku już od jakiegoś czasu, mimo potencjalnej nowości awaria podzespołów może wystąpić dość wcześnie. O ile pozwala na to budżet, warto zdecydować się na samochód z różnymi udogodnieniami, np. czujnikami parkowania. Przydatne są także plastikowe zderzaki, na których rysy są mało widoczne i nie wymagają szybkiej korekty lakieru. Cechą każdego dobrego auta jest bez wątpienia także bezpieczeństwo. Inwestując w swój pierwszy pojazd z salonu, nietrudno znaleźć model z ABS oraz poduszkami powietrznymi dla kierowcy i pasażera. Warto też wybrać auto z manualną skrzynią biegów oraz wspomaganiem kierownicy. Dobrze opanowując manual, kierowca staje się zwyczajnie lepszy i bardziej precyzyjny przy manewrowaniu czy parkowaniu. Przydatnym elementem są także elektryczne, składane lusterka.

Tani zakup i niedroga eksploatacja

Nawet decydując się na zakup zupełnie nowego samochodu można trochę zaoszczędzić. Salony oferują wiele ciekawych promocji, na które często warto poczekać. Na szczególną uwagę zasługują wyprzedaże roczników. Zwykle organizowane są dość regularnie i trwają przez kilka miesięcy w roku. Aby nie przegapić najlepszych okazji, warto regularnie zaglądać na stronę https://wyprzedaz-rocznika.pl. Salony samochodowe często oferują zniżki w przypadku zakupów grupowych. Na rabaty tego typu liczyć mogą m.in. przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, aby zawsze dokładnie zapoznawać się z warunkami promocji. Innym sposobem na zaoszczędzenie może być także udział w licytacji komorniczej, jedna zwykle wymaga to sporo szczęścia. Kupując samochód w salonie, należy też mieć na uwadze nie tylko ogólne parametry i szacowane koszty użytkowania auta. Wiele teoretycznie funkcjonalnych pojazdów może szybko stracić na wartości w najbliższych latach. Osobna kwestia to koszty usług ubezpieczeniowych, w tym OC i AC. Od wybranego modelu zależy bowiem wysokość składki ubezpieczeniowej. Nowe modele wciąż jednak palą mniej od starszych, a serwis gwarancyjny pokrywa znaczną część napraw – czyni je to praktycznie bezkonkurencyjnymi pod względem wydajności.