Samochód atakuje rdza. Sprawdź, co możesz zrobić

Korozja może pojawić się na każdym samochodzie. Niektóre modele są bardziej, inne mniej narażone na jej powstawanie wraz z postępem wieku. Może być ona również wynikiem uszkodzeń mechanicznych karoserii. Co powinien zrobić właściciel samochodu wtedy, gdy zauważa na nim ślady rdzy?

Na pojawienie się rdzy na karoserii auta wpływa wiele różnych czynników. Najczęściej podstawową przyczyną są uszkodzenia lakieru czy niefachowo wykonane naprawy, które narażone na sól drogową oraz działanie wilgoci zaczynają się powiększać i z czasem mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Gdy kierowca zauważa korozję na swoim samochodzie, powinien zacząć działać tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym przypadku rdza może zacząć się rozszerzać i jej usuniecie będzie coraz to trudniejsze i przy tym droższe. Jakie są główne sposoby walki z korodowaniem karoserii auta?

Wymiana elementu na inny

Najprostszym sposobem na zatrzymanie korozji jest zakupienie tego elementu i zamontowanie go zamiast elementu skorodowanego. To prosta, ale dość droga procedura w przypadku maski, klapy bagażnika, błotnika, drzwi. Komponenty można kupić w tym samym kolorze albo serwis lakierniczy Warszawa czy w innym mieście może pomalować je na wskazany kolor.

Punktowe malowanie

Jeśli rdza nie jest duża, istnieje możliwość punktowego pomalowania zardzewiałego elementu. Warto jednak wskazać, że chociaż jest to tania metoda naprawy, to jednak może nie dać długotrwałych elektów. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować miejsce pracy i dobrać właściwe materiały. Minusem jest również brak dokładnego dopasowania pod kolor reszty karoserii.

Reperaturki

Walka z rdzą może odbyć się też z wykorzystaniem tak zwanych reperaturek, czyli fragmentów blachy umieszczanych w miejscu korozji. Element jest spawany, potem szlifuje się spawy i pokrywa element podkładem i lakierem. Zalety reperaturek to stosunkowo niska cena i wysoka skuteczność. Wymagają one jednak dużej wprawy w wykonaniu.

Jeśli jednak mamy problemy z pokryciem rdzy i nie wiemy, co wybrać, najlepiej pomoże nam wtedy serwis lakierniczy Warszawa lub w innym mieście. Tam uzyskamy porady ekspertów.