automatyczne-skrzynie-biegow

Wymiana skrzyni biegów jest bardzo kosztowna. W niektórych modelach samochodów taka usługa kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Kiedy skrzynia zaczyna ciężko pracować lub wydaje dziwne dźwięki, warto udać się do profesjonalnego zakładu mechanicznego. Regeneracja skrzyni biegów pomoże uniknąć dużych kosztów jej wymiany na nową.

Skrzynia biegów może zużyć swoje podzespoły nawet po kilkunastu tysiącach kilometrów. Nieodpowiednie używanie sprzęgła, przekładni lub słabość poszczególnych elementów mogą spowodować awarię skrzyni. Zasada działania skrzyni biegów jest prosta i działa trochę, jak rower z przerzutkami. Odpowiednie przełożenie pozwala kierującemu dopasować bieg do pokonywanego odcinka trasy. Manualna skrzynia biegów składa się z kół zębatych, których różne ułożenie pozwala na korzystanie z pięciu lub sześciu biegów oraz ułożenia jałowego „luz”. Sprzęgło pozwala na zamianę biegów, przełożeń. Dzięki temu samochód może ruszyć, rozpędzić się, czy poruszać się w określonym tempie. Naruszenie podzespołów skrzyni biegów powoduje jej awarie lub konieczność jej wymiany. Jak do chodzi do awarii i czym jest regeneracja skrzyni biegów?

Przyczyny uszkodzeń

Skrzynia biegów składa się z wielu elementów. Koła zębate czy synchronizatory odpowiadają za jej poprawne funkcjonowanie. Co powoduje uszkodzenia skrzyni biegów? Zbyt szybka zmiana biegów czy siłowe ich wkładanie powoduje uszkodzenia synchronizatorów czy kół zębatych. Skrzynia biegów manualna ma swoje przełożenia i podczas jazdy należy starannie kierować przekładnią, aby nie wymuszać wrzucania biegów. Bardzo szkodliwa okazuje się też jazda ekologiczna na niskich obrotach czy na półsprzęgle w korkach. Spalane jest nie tylko sprzęgło, ale zużywane są koła zębate, które w wyniku luzów szybciej się ścierają. Mimo że sprzęgło nie jest integralną częścią skrzyni biegów, to jednak ma ogromne znaczenie odnośnie do jej pracy.

Kolejną przyczyną złej kondycji skrzyni biegów może być koło dwumasowe, czyli swego rodzaju łącznik między sprzęgłem a skrzynią biegów. Jest to zarazem kolejny element, od którego bezpośrednio zależy kondycja przekładni. Jeśli koło jest zużyte, wszystkie drgania z silnika przenoszą się właśnie na skrzynię.

Objawy zużycia się skrzyni biegów

Skrzynia biegów oraz sprzęgło dają silne objawy zużycia się albo komponentów, albo całej skrzyni. Przede wszystkim podczas jazdy mogą wystąpić wybijania biegu. Drążek nagle wyskakuje i należy ponownie wstawić go w bieg. Innym objawem są trudności w prawidłowym wkładaniu biegu, ponieważ ciężko one wskakują. Mimo wciśniętego sprzęgła, bieg nie chce wskoczyć. Zanim jednak problem zostanie zdiagnozowany w skrzyni biegów, warto pochylić się nad samym sprzęgłem i sprawdzić, czy działa prawnie. Buczenie i wycie skrzyni biegów może być objawem uszkodzenia koła dwumasowego.

Regeneracja skrzyni biegów zamiast wymiany.

Koszty wymiany skrzyni biegów, szczególnie w dużych samochodach dostawczych sięgnąć mogą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to ogromny wydatek, który często zależny jest od producenta. Naprawa skrzyni biegów jest znacznie tańsza, a równie efektywna.

Profesjonalny mechanik zacznie cały proces od oględzin i diagnostyki problemu. Na podstawie diagnozy weryfikowane są usterki oraz tworzony jest kosztorys naprawy. Właściciel pojazdu sam decyduje czy chce naprawić skrzynię, czy założyć nową. Koszt diagnozy nie przekracza 100 zł. Jest to niewielki wydatek, który może uratować właściciela przed niepotrzebnym montażem nowej skrzyni.

Jeśli klient warsztatu decyduje się na regenerację, to mechanik najpierw dokonuje regulacji luzów na wałkach oraz naciągu na łożyskach. Bez tego regeneracja nie może być efektywna. Czasem części skrzyni biegów muszą zostać wymienione jak koła zębate. Wszystkie konieczne naprawy zawsze ujęte są w diagnostyce.

Bezpieczeństwo i wygoda

Korzystanie z usługi regeneracji skrzyni biegów to także gwarancja na nowe części oraz samą usługę. Profesjonalny warsztat zawsze wystawia rachunek lub fakturę, które są dowodem przeprowadzonych napraw i wymiany podzespołów. Naprawa skrzyni biegów bez paragonu, rachunku to ryzyko, ponieważ warsztat może nawet wyprzeć się wykonanej usługi. Należy pamiętać o tym, aby zawsze regeneracji dokonywać w autoryzowanych serwisach lub certyfikowanych zakładach mechanicznych.

W przypadku, gdy jest problem z samą skrzynią, można ją wymontować, przetransportować do zakładu, a po regeneracji otrzymać naprawioną kurierem. Jest to bezpieczna opcja, ponieważ przesyłka jest dobrze zabezpieczona, a numer listu przewozowego pozwala sprawdzić, gdzie znajduje się przesyłka.

Zanim dokonamy wymiany skrzyni biegów, warto udać się do specjalistycznego warsztatu, aby zdiagnozować problem. Często okazuje się, że usterka jest niewielka i można uniknąć wymiany całej skrzyni biegów. Regeneracja skrzyni biegów oszczędza czas i pieniądze właściciela pojazdu.