Top 10 marek samochodów sprzedanych w 2021 roku

Sprzedaż samochodu to nadrzędny cel każdego koncernu motoryzacyjnego. 2021 rok minął pod względem statystyk podobnie do poprzedniego, jednak które marki samochodowe mogą poszczycić się najlepszymi wynikami sprzedaży auta? Przekonaj się jakie koncerny wyposażyły nowego nabywcę auta w fabrycznie nowy pojazd.

Sprzedaż samochodu – jakie marki robiły to najlepiej w 2021 roku?

Według raportów sprzedaży samochodu, najlepiej w minionym roku radziła sobie Toyota. Japoński producent okazał się bezkonkurencyjny, wyprzedzając niemal o dwie długości drugą w zestawieniu Skodę. Jeśli wyszczególnić ranking poszczególnych modeli, pierwsze dwa miejsca zarezerwowane są dla Toyoty Corolli oraz Yarisa. Za nimi zaparkowała Skoda Octavia. Na podium wśród marek, czego można się było spodziewać, usytuował się Volkswagen. Tuż za czołową trójką uplasowały się marki z Korei Południowej, czyli KIA oraz Hyundai. Dopiero za ich plecami znalazło się BMW. Niemiecki koncern, podobnie jak sąsiedni Mercedes, musiał zmagać się w 2021 roku z lekkim przestojem w biznesie. Z racji atrakcyjnych cen, do czołówki najlepiej sprzedawanych aut w Polsce dołączyła Dacia, która w zestawieniu za ubiegły rok wyprzedziła Audi, Mercedesa oraz Forda. Nie był to udany rok dla francuskich producentów. Daleko w zestawieniu znalazły się Renault oraz Peugeot, a Citroena nie ma nawet w pierwszej piętnastce rankingu. Jedyny ślad popularności tej marki to niecałe 3 tysiące sprzedanych w 2021 roku Citroenów C3. Nowością w rankingu jest obecność aut elektrycznych. W odniesieniu do wyników z 2020 roku, zarejestrowano ponad 110% więcej samochodów elektrycznych niż w roku ubiegłym.

Sprzedajesz samochód? Zobacz o czym warto pamiętać przy sprzedaży samochodu

Prawie pół miliona zarejestrowanych samochodów oznacza spory ruch w branży motoryzacyjnej. Zestawienie uwzględnia również auta używane, dlatego przy okazji rankingu warto przypomnieć najważniejsze obowiązki przy sprzedaży auta. Podstawą jest zgłoszenie sprzedaży samochodu. Można tego dokonać podczas wizyty w wydziale komunikacji urzędu lub online. Wysłanie wniosku przez internet jest szybkie i wymaga jedynie skanu umowy kupna sprzedaży pojazdu. Zbycie pojazdu warto zgłosić także do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu odzyskania części opłaconej składki. Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę, ale zgłoszenie zbycia pojazdu do ubezpieczyciela uprawnia do odzyskania składki. Co do rejestracji pojazdu, wszystkie kwestie z tym związane realizuje nowy właściciel pojazdu. Niezbędna jest do tego umowa kupna sprzedaży samochodu, dane pojazdu oraz karta pojazdu. Nowy właściciel jest zobligowany zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który zależy od wartości pojazdu. Sprzedaż samochodu zgłosić musi również przedsiębiorca, który odpisywał koszty eksploatacji auta od podatku.