W jaki sposób zadbać o silnik samochodu?

Nie bez powodu silnik nazywany jest sercem samochodu. Niestety, zniszczenie silnika wiąże się z poniesieniem bardzo wysokich kosztów naprawy lub wymiany. Bez tej części auto nie jest w stanie się poruszać. Odpowiednie dbanie o silnik pozwala na szybką, wygodną i bezpieczną jazdę. Ponadto pozwala zaoszczędzić na naprawach. Z tego powodu dbanie o silnik, a także o poszczególne jego elementy jest dla wielu osób bardzo ważna.

  1. Czym jest metoda, nazywana chiptuningiem?
  2. Co jest przyczyną awarii rozrządów?
  3. Czym są przepływomierze i czemu szybko się psują?

Przyjrzyjmy się zatem jednej z metod tuningu silnika.

Czym jest metoda, nazywana chiptuningiem?

Tuning samochodów kojarzy się wciąż niezbyt dobrze. Bardzo często przyczyną takiego myślenia jest nieprofesjonalnie wykonany tuning, który, zamiast pomóc, psuje auto. Jednak profesjonalnie wykonany, nie stanowi on zagrożenia. Czym zatem jest chiptuning? To metoda, która ma na celu zwiększenie mocy silnika. Ten element samochodu często ma zaniżane osiągi przez producentów w celu uniknięcia szybszego zniszczenia, do którego mogłoby dojść z powodu złego użytkowania. Te stracone osiągi można jednak odzyskać właśnie w procesie chiptuningu. Polega on na wprowadzeniu modyfikacji oprogramowania, które steruje silnikiem. Proces ten przeprowadza się przy pomocy komputera. Ważne jest, aby był on wykonywany przez kompetentne osoby. Efektem odpowiednio przeprowadzonego chiptuningu powinien być zatem wzrost mocy silnika, który może nawet sięgać dwudziestu pięciu procent. Aby poczuć różnicę, nie trzeba jednak aż tak dużych zmian – większości osób wystarcza około dziesięć procent wzrostu. Należy pamiętać, że źle przeprowadzony chiptuning może zaszkodzić samochodowi. Z tego powodu nie warto w tej kwestii stawiać na półśrodki.

Co jest przyczyną awarii rozrządów?

Rozrząd jest niezbędnym elementem, bez którego silnik nie może poprawnie funkcjonować. Jest to skomplikowany mechanizm, który wymaga szczególnej troski właściciela. Niestety, ze względu na zadania, jakie spełnia rozrząd, jest on częścią, która bardzo szybko się niszczy. Rozrząd ma za zadanie synchronizować pracę pewnych elementów. Jest to funkcja istotna dla poprawnego działania samochodu. Jazda z zużytym rozrządem może doprowadzić do poważnych awarii, dlatego należy regularnie go wymieniać. Bezpiecznie jest wymieniać cały układ, a nie, jak proponują niektórzy, wyłącznie pasek. Pozwala to mieć pewność, że wszystkie elementy działają poprawnie. Koszty naprawy awarii, której przyczyną jest zniszczony rozrząd, mogą być bardzo wysokie.

Czym są przepływomierze i czemu szybko się psują?

Przepływomierz to jeden z czujników, które mają za zadanie przekazywać informacje komputerowi, sterującemu silnikiem. Przekazuje on dane na temat ilości zasysanego powietrza. Przepływomierze niestety bardzo szybko się zużywają. Ponadto, mogą się psuć z powodu pojawiania się zabójczych dla nich drgań oraz zabrudzeń. W przypadku zniszczenia przepływomierza warto go wymienić na nowy, dostosowany do modelu samochodu produkt. Dzięki temu dane, jakie będą przekazywane komputerowi będą rzetelne i pozwolą na odpowiednią pracę samochodu.

Dbałość o silnik może przybierać różne formy. Zarówno zmiany, polegające na chiptuningu, jak i wymiana zniszczonych czy zużytych części mogą zmienić działanie tego elementu na lepsze. Warto zadbać o silnik samochodowy – pozwoli to nie tylko na podróżowanie w lepszych warunkach, ale i na uniknięcie niespodziewanych awarii i związanych z nimi – najczęściej wysokich – wydatków.

u