Wycena samochodu – co wpływa na wartość używanego auta?

Sprzedaż auta to niekiedy skomplikowana oraz bardzo trudna czynność, która zazwyczaj kojarzy się z dużą ilością formalności. Dlatego podczas sprzedaży swojego samochodu warto zastanowić się, co wpływa bezpośrednio na wartość używanego auta. Zbyt wygórowana cena lub źle dopasowana do oferty może znacznie utrudnić proces sprzedaży. Możesz również zdecydować się na oddanie pojazdu do skupu aut.

Wygląd zewnętrzny samochodu – najważniejsza kwestia

Z pewnością pierwsze wrażenie wzbudza na nas przede wszystkim wygląd zewnętrzny samochodu, co jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii podczas wyceny pojazdu. To właśnie stan wizualny w głównej mierze wpływa na zainteresowanie odpowiednim modelem auta lub jego ewentualnym brakiem. Odrapany lakier, widoczne wgniecenia, rysy, korozja czy ubytki elementów mogą wpłynąć na obniżone zainteresowanie autem, a dodatkowo wpłyną na zmniejszoną cenę za pojazd. Niezależnie od tego, jaki ma przebieg, wyposażenie, rok produkcji czy dokładny model. Jeśli nasz pojazd posiada korozję czy widoczne wady w wyglądzie zewnętrznym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trudno będzie nam go sprzedać, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie auto kasacja Warszawa, dzięki której łatwo zezłomujemy samochód bez zbędnych formalności, otrzymując gotówkę od ręki.

Czy wnętrze oraz wyposażenie auta ma znaczenie?

Bezpośrednio na cenę samochodu wpływa również wyposażenie oraz to, jak pojazd został utrzymany wewnątrz. Brudna i przetarta tapicerka, czy zniszczone elementy plastikowe w wyniku nadmiernej eksploatacji nie wpłyną korzystnie na uzyskanie wyższej ceny za model naszego samochodu. W ostateczności może to znacznie ją obniżyć. Środek auta często również informuje nas o rzeczywistym przebiegu czy stopniu eksploatacji auta – bardziej niż stan licznika oraz dokumenty techniczne.

Kolejną ważną kwestią jest wyposażenie samochodu, gdzie klimatyzacja, podgrzewane fotele czy systemy, które ułatwiają bezpieczeństwo podczas jazdy, wpływają korzystnie na tle starszych roczników, nieposiadających takich udogodnień. Obecnie każdy, kto szuka auta, zwraca uwagę na takie elementy właśnie jak klimatyzacja czy systemy ABS i ESP.

Stan techniczny pojazdu

Na cenę samochodu wpływają jego parametry techniczne, które odpowiadają za bezpieczeństwo i dynamikę jazdy. Dlatego należy wymienić przede wszystkim takie elementy jak:

  • spalanie paliwa w mieście oraz na trasie,
  • typ zawieszenia,
  • przebieg, rok produkcji,
  • rodzaj skrzyni biegów,
  • typ silnika, pojemność, koszty eksploatacyjne,
  • rodzaj paliwa.

To oczywiście niektóre tylko kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyceny pojazdu, dlatego stan wizualny zewnątrz oraz wewnątrz to nie wszystko. Nie można oczekiwać, że kupując starsze modele auta, będą wyróżniać się idealnym stanem technicznym. Dlatego podczas wyceny pojazdu, jego stan oraz parametry techniczne są najważniejsze.  

 

źródło zdjęcia: freepik.com