Kiedy należy się auto zastępcze z OC sprawcy

Ubezpieczyciel nie tylko musi wziąć na siebie koszty likwidacji szkody, ale i jest zobowiązany do pokrycia kosztów za pojazd zastępczy. Niezależnie, czy wystąpiła szkoda częściowa czy całkowita, poszkodowanemu przysługuje auto zastępcze. Niestety nie zawsze ubezpieczyciele tak łatwo będą chcieli nam je przyznać.

Prawo do wynajmu auta zastępczego.

Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 22 lipca 2013 roku, towarzystwo ubezpieczeniowe musi pokryć wszystkie koszty najmu, przy szkodzie częściowej aż do momentu naprawy, a przy szkodzie całkowitej aż do kupna nowego auta.  Co ważne, pojazd zastępczy przysługuje nam od momentu powstania szkody. Niestety ubezpieczyciele często łamią tą zasadę i biorą pod uwagę tylko okres, jaki uszkodzony pojazd spędza w warsztacie.

Zatem jeśli nasz samochód uległ zniszczeniu i nie mamy innego, z którego moglibyśmy korzystać, to przysługuje nam pojazd zastępczy z OC sprawcy. Ubezpieczyciel może próbować odmówić nam wzięcia na siebie kosztów wynajmu twierdząc, że możemy korzystać z komunikacji miejskiej. Może też argumentować swoją odmowę, że jeśli jesteśmy osobą fizyczną i nie prowadzimy działalności to samochód nie jest nam potrzebny. Nic bardziej mylnego.  Jeśli na co dzień korzystamy z samochodu, to należy nam się auto zastępcze.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić nam auta zastępczego?

Istnieją jednak pewne sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobowiązane do pokrycia kosztów wynajmu.

– Kiedy poszkodowany ma drugi samochód, z którego mógłby skorzystać na okres likwidacji szkody.

– Kiedy nie korzystasz z samochodu na co dzień, ale sporadycznie. Oznacza to, że samochód nie jest niezbędny do wykonywania codziennych obowiązków.

– Kiedy chcesz wynająć auto o wyższym segmencie niż Twoje, w takim przypadku możesz być poproszony o dopłatę.

Jak wynająć samochód zastępczy?

Możemy to zrobić na kilka samochodów:

-wypożyczyć pojazd z warsztatu, w którym będzie naprawiane uszkodzone auto,

– skorzystać z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela,

– skorzystać z usług firmy, która zajmuje się wynajmem pojazdów (firma ta bezpośrednio rozliczy się z ubezpieczycielem).  

Podsumowanie.

Ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów za wynajem auta zastępczego, jeśli na co dzień korzystamy z samochodu i jest on niezbędny do wykonywania codziennych obowiązków. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel powinien zorganizować nam pojazd zastępczy nie tylko na okres pozostawienia uszkodzonego auta w warsztacie, ale na czas od momentu szkody aż do naprawy samochodu lub zakupu nowego. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić nam auta zastępczego to tylko i wyłącznie w następujących sytuacjach:

– kiedy posiadamy drugi samochód, z którego możemy korzystać,

– kiedy rzadko korzystamy z samochodu,

– kiedy wynajmujemy auto z wyższego segmentu niż nasze.

Przeczytaj też Na czym polega odkup szkody OC?