Elektryczny dostawczak, czyli Mercedes eVito

Firma Mercedes-Benz testuje nowy model samochodu dostawczego wyposażonego wyłącznie w napęd elektryczny. Prototyp o roboczej nazwie eVito wciąż jest w fazie testów, jednak obiecujące wyniki oraz duże zainteresowanie ofertą ze strony potencjalnych klientów, zwiastują szybkie rozpoczęcie seryjnej produkcji elektrycznych furgonów, które – jak zapowiadają szefowie koncernu ze Stuttgartu – mają zrewolucjonizować rynek aut dostawczych.

Elektryczny samochód przyszłością motoryzacji?

Ostatnie lata to czas wzmożonego wysiłku całej branży motoryzacyjnej w zakresie zapewnienia coraz lepszych osiągów dla samochodów z napędem elektrycznym, coraz częściej uznawanych za przyszłość motoryzacji. Szacuje się, że już za około dekadę, co czwarty samochód na świecie ma być zasilany elektryczną jednostką napędową. Na ile jest to realna możliwość, a na ile życzeniowe myślenie polityków? Trudno ocenić, jednak pewne jest, że od samochodów elektrycznych wydaje się nie być odwrotu, stąd coraz większe nakłady oraz starania koncernów, by odpowiednio przygotować się na wzrost ich sprzedaży.

1993: Pierwszy elektryczny dostawczak Mercedesa

Próby konstrukcji elektrycznych dostawczaków prowadzone były przez Mercedesa już na początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to z taśmy zjechały furgony MB100, służące głównie do testów. Seryjna produkcja elektrycznego samochodu dostawczego zbudowanego na bazie poliftowego modelu Vito rozpoczęła się w 2010 roku pod nazwą Vito E-Cell. Propozycja Mercedesa nie spotkała się jednak z odpowiednio wysokim odzewem, mimo początkowego zainteresowania, w efekcie czego zrezygnowano z produkcji furgonu na masową skalę. Po kilku latach temat elektrycznego dostawczaka powrócił pod nazwą eVito. Prototyp wyposażony został w pojemne akumulatory (41,4 kWh), dzięki którym auto na jednym ładowaniu ma przejechać nawet do 150 km. To blisko dwa razy więcej niż Vito e-Cell, który mimo deklarowanego zasięgu 120 km, był w stanie pokonywać ok. 80 km na pełnym akumulatorze. Co ciekawe, auto charakteryzuje się niezłym zasięgiem, nawet przy silnych mrozach – z przeprowadzanych na terenie Skandynawii testów w temperaturze -35 stopni Celsjusza wynika, że eVito jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu nawet do 100 km w ekstremalnych warunkach.

Kompromisowy furgon o dobrych osiągach

Nowa, elektryczna konstrukcja Mercedesa to kompromis pomiędzy ładownością, dochodzącą do 1073 kg, prędkością (maksymalnie 120 km/h) oraz zasięgiem (do 150 km). Takie parametry z pewnością powinny zadowolić potencjalnych nabywców i uczynić zakup samochodu opłacalnym z punktu widzenia prowadzonego biznesu. Auto ma być dostępne w dwóch proponowanych rozstawach osi: 5,14 oraz 5,37 m. Dopełnieniem rodziny eVito ma być też elektryczna osobówka.

We wnętrzu nowego eVito znajdziemy sprawdzone, znane z dostawczych modeli Mercedesa rozwiązania. Obrotomierz został zastąpiony wskaźnikami zużycia i odzysku energii, natomiast na centralnym wyświetlaczu znajdziemy informację o stanie naładowania akumulatorów i prognozowanym zasięgu. Co ciekawe, auto charakteryzuje się całkiem wysokim momentem obrotowym na poziomie 300 Nm. Montaż akumulatorów pod podłogą ładowni, zapewnia komfortowe prowadzenia auta, oraz bardzo dobrą stabilność pojazdu, nawet podczas pokonywania szybkich i ostrych zakrętów.

Mercedes eVito – ile to będzie kosztować?

Mercedes szacuje, że auto na rynku niemieckim kosztować ma w granicach 40 000 euro netto. Ile nowe eVito będzie kosztować w Polsce? Tego na razie nie wiadomo. Pewne jest jednak, że to nie koniec kosztów, gdyż do elektrycznego samochodu konieczne będzie dokupienie ściennej ładowarki, pozwalającej naładować akumulator w przeciągu jednej nocy.

Opinie oraz wrażenia z przeprowadzonych do tej pory testów nowego Mercedesa eVito są jednoznacznie pozytywne – auto dobrze się prowadzi, zapewnia zadowalające osiągi i jest bardzo pojemne. Z pewnością, taka opcja elektrycznego dostawczaka sprawdzi się również na polskim rynku – oczywiście, pod warunkiem, że jego cena nie będzie przesadnie wygórowana. Należy jednak pamiętać, że auta elektryczne – pomimo wyższej ceny – mają docelowo charakteryzować się niższymi kosztami eksploatacyjnymi niż pojazdy z silnikiem spalinowym. Rozważając zakup elektrycznego dostawczaka, trzeba uwzględnić również ten aspekt. Jednak jeśli chcesz poznać ofertę niezawodnych vanów, które zakupisz już teraz – niemalże od ręki – rozwiązaniem będzie kontakt z autoryzowanym dealerem Mercedes-Benz – Duda-Cars. Warto współpracować z profesjonalistami!