Wiele lat temu gospodarstwa rolne były prowadzone bez użycia specjalistycznych maszyn rolniczych. Ludzie pracowali ręcznie wykorzystując siłę rąk oraz przy pomocy zwierząt. Zaczęto produkować samodzielnie pomocne narzędzia przy pracach polowych, jednak dalej oporządzenie całej gospodarki zajmowało dużo czasu i wymagało poświęcenia sporej ilości czasu. Na polach pracowało bardzo dużo rolników i zazwyczaj nie wyrabiało się z swoimi zadaniami. Praca na roli uznawana była, wówczas za jedną z cięższych i męczących robót.
W okresie międzywojennym nastąpił rozwój i postęp technologii, dzięki któremu na polskich polach zaczęły pojawiać się pierwsze maszyny rolnicze. Pierwsze traktory kupowane były przez przedsiębiorstwa gospodarcze zajmujące się produkcją najpotrzebniejszych na rynku płodów rolnych. Od razu zauważono różnicę i wzrost efektywności pracy przy wykorzystaniu ciągników rolniczych. Dużo łatwiejsza stała się orka, opryski, czy też transport płodów rolnych.
Obecnie za ciągnik rolniczy uznaje się maszyny mechaniczne, które są zdolne do przemieszczania się za pomocą własnego napędu. Nie potrzebują wykorzystania zwierząt, tylko samodzielnie mogą jeździć i poruszać się po różnych nawierzchniach. Dodatkowo do każdego ciągnika rolniczego można podłączyć różne pomocne maszyny, które zwiększają jego funkcjonalność np. ładowacz, opryskiwacz. Ładowacze, opryskiwacze i inne maszyny pomocne w rolnictwie nie mają własnego napędu i to właśnie dzięki ciągnikom mogą być wykorzystywane do wykonywania przeróżnych prac polowych. Ciągniki rolnicze idealnie sprawdzają się w połączeniach z przyczepami, w takich kompozycjach stają się niezawodnym środkiem transportu – płodów rolnych, siana, drewna i innych produktów.
Ciągnik rolniczy ma bardzo zastosowanie w działalności rolnej i pracach polowych. Doskonale potrafi poruszać się po różnych terenach, jest zwrotny i uniwersalny. Większość nowoczesnych ciągników rolniczych np. maszyny Famrtrac uznawane są za cuda technologii, które znacznie usprawniły pracę rolnicze.
Typy ciągników rolniczych wykorzystywanych w Polsce i na całym świecie
Obecnie można wyróżnić cztery zasadnicze modele ciągników rolniczych, ze względu na układ jezdniowy:
· ciągniki kołowe – zazwyczaj mają one stały napęd na jednej osi i są najczęściej spotykanymi ciągnikami w mniejszych i średnich gospodarstwach rolnych. Posiadają możliwość pracy na wysokich obrotach, a ich charakterystyczną cechą jest posiadanie większych kół z tyłu. Na rynku rolniczym występują również ciągniki kołowe ze stałym napędem na dwie osie, wówczas określa się je mianem ciągników ciężkich. W takich wariantach ciągniki wykorzystywane są w obszernych i zróżnicowanych gospodarstwach rolnych. Ciągniki z napędem na dwie osie mają zbliżoną wielkość kół w całej maszynie.
· ciągniki gąsienicowe – ich cechą charakterystyczną są koła zastąpione przez gąsienice. Od kilku lat pierwotne ciągniki gąsienicowe są już nie używane, ponieważ ich stalowe gąsienice powodowały częste awarie. Jednak współcześnie w rolnictwie pojawiają się ciągniki gąsienicowe z gąsienicami wykonanymi z nie ścieralnej gumy dodatkowo zbrojonej stalą. Tego typu ciągniki mają zastosowanie w pracach na glebach ciężkich i podmokłych.
· ciągniki półgąsienicowe – powstały w wyniku połączenia ciągników kołowych i gąsienicowych.
Obecnie na rynku jest wiele firm produkujących ciągniki rolnicze oferuje różne modele i warianty maszyn. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki, więc jeśli zamierzamy kupić właściwą dla siebie maszynę musimy to dokładnie przemyśleć i przestudiować.
Ciągniki rolnicze Farmtrac
Dużym powodzeniem na rynku rolniczym cieszą się ciągniki Farmtrac. Dostępne są głównie w formie ciągników kołowych, mają szerokie zastosowanie i doceniane są na rynku światowym. Farmtrac oferuje ciągniki z kilku serii np. kompaktowe, Heritage.
Ciągniki kompaktowe od Farmtrac dostępne są w trzech specyfikacjach mocy: 22 KM, 26 KM oraz 30 KM, a także z napędem na 2 lub 4 koła. Odznaczają się nowoczesnym wyglądem, doskonałą ergonomią oraz 3-cylindrowym silnikiem Mitsubishi. Ciągniki rolnicze kompaktowe mają niezwykła konstrukcje pozwalającą na przeprowadzenie prostych i łatwych napraw. Doceniane są za wysokiej jakości materiały, dostępność w wersjach z i bez kabiny oraz z możliwością doboru opon w zależności od przeznaczenia ciągnika.
Ciągniki Farmtrac Heritage to cztery wiodące modele o mocy od 44 KM do 75 KM. Ciągniki Heritage szczególnie dobrze sprawują się w pracy z ładowaczami czołowymi o udźwigu ponad 1200 kilogramów. Za ich pomocą można sprytnie wykonywać najcięższe prace na zróżnicowanych nawierzchniach.