Samochód dla każdego – wymóg naszych czasów

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu samochód był obiektem marzeń przeciętnego człowieka, a posiadanie go świadczyło o prestiżu i pozycji społecznej. W ostatnich latach samochody stały się tak powszechne, że nikogo już nie dziwi widok nawet kliku samochodów w garażu domu jednorodzinnego. Najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się na zakup auta jest wygoda w przemieszczaniu się. A jeśli rodzina jest na tyle mobilna, że każdy z jej członków musi mieć możliwość transportu w różne miejsca i o różnej porze, wtedy niektórzy uznają za konieczne, aby każdy członek rodziny posiadający prawo jazdy miał swój własny samochód. Jakie są plusy i minusy takiego podejścia?

Pełna niezależność

Jak już wspomniano, posiadanie swojego samochodu przez każdego członka rodziny, czyli męża, żonę czy dorosłe dziecko pozwana na pełną niezależność. Współczesny przemysł motoryzacyjny ma do zaoferowania sporo modeli przeznaczonych do codziennego użytku.

Tak zwane auta miejskie mogą ucieszyć na przykład kobiety, które chociażby wybierając się na zakupy docenią niewielkie gabaryty takiego samochodu, ułatwiające parkowanie. Ponadto małe auta miejskie cechują niższe koszty utrzymania. Małolitrażowy silnik połączony z niewielką masą pojazdu zapewnia niskie spalanie i mniejsze stawki za ubezpieczenie OC, a nawet niższe ceny ogumienia czy akumulatora. Coraz częściej samochody miejskie są też wyposażane w napęd elektryczny lub hybrydowy, który nie tylko obniża koszty utrzymania, ale też jest bardzo ekologiczny.

Z kolei mężczyźni mogą być zainteresowani autem o lepszych osiągach i większych gabarytach, co oczywiście przekłada się również na koszty eksploatacji.

Alternatywa

Z drugiej strony szeroko zakrojona kampania proekologiczna oraz rosnące koszty utrzymania w postaci cen paliw i stawek ubezpieczeniowych powoduje, że część kierowców decyduje się na ograniczenie ilości samochodów w gospodarstwie domowym, a niektórzy zupełnie rezygnują z ich posiadania. Na przykład ludzie mieszkający, pracujący czy uczący się w dużym mieście mają do dyspozycji środki alternatywne do poruszania się samochodem. Może to być na przykład komunikacja miejska (ekologiczne autobusy, tramwaje, trolejbusy, metro), usługi transportowe (taksówki, uber) albo kolej. Niektórzy dla własnego zdrowia i lepszego samopoczucia przesiadają się na rower. A co jeśli trzeba dostać się gdzieś poza miasto albo wyjechać na urlop? Jak grzyby po deszczu rosną wypożyczalnie samochodowe, oferujące szeroką gamę różnych pojazdów w przystępnych cenach. Może się okazać, że wynajęcie samochodu kilka razy do roku jest dużo tańsze, niż zakup i utrzymanie własnego auta.

A zatem przed osobą zastanawiającą się nad zakupem swojego samochodu staje mnóstwo możliwości. Istnieje tutaj walka ekologii z ekonomią. Obecnie tendencja na rynku motoryzacyjnym zmierza w kierunku lepszej ochrony środowiska, co niestety wiąże się z tym, że pewne rozwiązania są droższe. Z drugiej strony coraz bardziej stawia się na rozwój transportu publicznego i zbiorowego. Czas pokaże jak statystyczny Kowalski będzie podchodził do konieczności posiadania własnego pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą fastserv – lakiernik Poznań.