Jak sprawdzić przeszłość auta przed zakupem

Decydując się na zakup auta, skupiamy się głównie na tym, jak prezentuje się z zewnątrz oraz jakie posiada parametry techniczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest przeszłość samochodu, dlatego rezygnują z weryfikacji historii pojazdu.

Można ją sprawdzić po numerze VIN, jednak zebrane dane mogą być niekompletne lub sfałszowane, a co za tym idzie, nie możemy być pewni, czy jakieś informacje nie zostały zatajone. Absolutną nowością na rynku automotive jest możliwość sprawdzenia historii pojazdu wykorzystując przy tym nowoczesną technologię oparta na blockchainie. Taką usługę oferuje platforma carvertical.com/pl/historia-pojazdu, gdzie po numerze VIN można szczegółowo zweryfikować przeszłość samochodu, minimalizując ryzyko oszustwa.

Kompletne dane o Twoim pojeździe

Kupując auto używane, tak naprawdę wiemy o nim tylko tyle, ile powiedział nam poprzedni właściciel. Oczywiście można sprawdzić historię pojazdu w dostępnych bazach danych, jednak nie zawsze są one zgodne ze stanem rzeczywistym. Szczególnie trudne jest to w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, gdzie praktycznie nie posiadamy żadnej wiedzy o losach auta. Platforma oparta na zdecentralizowanej technologii łańcucha blokowego pozwala sprawdzić, czy auto brało udział w kolizji, historię przeprowadzanych napraw oraz informacje dotyczące statusu prawnego pojazdu. Rejestr zbiera i analizuje dane z różnych źródeł, dlatego nie występuje ryzyko sfałszowania wyników czy zatajenia niewygodnych informacji z przeszłości samochodu. Ze względu na to, że baza posiada zabezpieczenia kryptograficzne, nie ma możliwości ingerencji w jej zasoby, dzięki czemu technologia oparta blockchainie jest zaufana i bezpieczna.

Aby skorzystać z rejestru, wystarczy wejść na stronę internetową platformy i wprowadzić w wyszukiwarkę numer VIN. Wygenerowane wyniki na temat historii auta uporządkowane są chronologiczne, dzięki czemu można z łatwością prześledzić biografię samochodu, od momentu jego zejścia z linii produkcyjnej. Rejestr gromadzi dane ze wszystkich dostępnych źródeł, dlatego nie ma mowy o żadnym fałszerstwie czy manipulacji, jak to może być w przypadku tradycyjnych baz danych pojazdów. Technologia blockchain to innowacyjna metoda weryfikacji, która jest zabezpieczeniem kierowcy, przed zakupem auta o niezidentyfikowanej historii.

Jak blockchain wpływa na bezpieczeństwo?

Zakup auta z rynku wtórnego wiąże się z pewnym ryzykiem. Wciąż można spotkać nawet nowsze modele samochodów, w których jest sfałszowany rzeczywisty przebieg, czy zatajone usterki, które mogą znacząco obniżać wartość pojazdu. Wykorzystanie platformy do weryfikacji przeszłości samochodu, można znacząco podnieść bezpieczeństwo zakupu, gdyż mamy pewność, że wszystkie dane są prawdziwe i niesfałszowane. Technologia oparta na łańcuchu blokowym jest już stosowana w wielu dziedzinach życia, jednak jej wejście na rynek automotive, może zrewolucjonizować branżę i ukrócić proceder nieuczciwego handlu używanymi autami.