Toyota Yaris to jeden z najchętniej kupowanych samochodów klasy B. Jego pierwszy egzemplarz wyjechał na drogi w 1999 roku i od tego czasu powstały trzy generacje tego modelu. Yaris dostępna jest w wersjach nadwozia typu hatchback, sedan i coupe. Model ten występuje również pod nazwą Vitz, Echo, Vios lub Beita. Auto charakteryzuje się małymi gabarytami oraz parametrami, które idealnie sprawdzą się w terenie miejskim. Mimo, że samochód cieszy się pozytywnymi opiniami wśród kierowców, jak każdy model posiada jednak wady i zalety, które wpływają na jego użytkowanie i komfort podczas jazdy.
Toyota Yaris – opinie
Wśród kierowców użytkujących Toyotę Yaris ogólna opinia na temat tego modelu jest bezsprzecznie pozytywna. Pierwsza generacja nie cieszyła się zbytnim entuzjazmem z powodu wyglądu zewnętrznego i wyposażenia wnętrza. Zarzucano jej wtedy, że nadwozie przypomina bezkształtną bryłę, a szczególnie niepraktycznym rozwiązaniem było umieszczenie wskaźników pomiarów w centralnym położeniu deski rozdzielczej. Nowsze modele zostały jednak dopracowane technicznie pod względem estetyki i ich wygląd wizualny nabrał europejskich standardów. Również wnętrze nabrało eleganckich detali, a zegary zostały umiejscowione w wygodnym dla kierowcy położeniu.
Toyota Yaris ma do wyboru zarówno silniki benzynowe jak i diesle. W zasadzie charakteryzują się one bezawaryjnością, jednak mniejsze jednostki napędowe, mimo że bardziej ekonomiczne, mogą wpłynąć na komfort jazdy, ze względu na nieco wyższy hałas i wibracje. Jazda samochodem jest lekka i przyjemna, układ kierowniczy napędzany elektrycznie znacząco ułatwia parkowanie i manewry na drodze. Auto charakteryzuje się niskim spalaniem rzędu 5 l przy ekonomicznej jeździe w trasie oraz około 7 l w mieście. Mimo małej mocy silnika, wyróżnia się on świetną dynamiką, a 6 biegowa skrzynia biegów pozwala optymalnie kontrolować osiągi, dostosowując je do ergonomii jazdy.
Toyota Yaris – najczęstsze problemy
Mimo, że Toyota Yaris została okrzyknięta mianem bezawaryjnego auta miejskiego, to niektóre jej podzespoły są wyjątkowo podatne na awarie. Problemy może sprawiać skrzynia biegów, której zdarzają się przecieki oraz awarie związane z przekładnią CVT. Przy dłuższej eksploatacji, możemy być niemal pewni, że czeka nas jej wymiana. Problem mogą stanowić również pękające nadkola i podatność na rdzę, szczególnie w modelach starszej generacji. Kierowcy narzekają również na zbyt mały bagażnik oraz nietrwałą tapicerkę, która przejawia się otarciami na fotelach. Minusem jest pękająca osłona alternatora i nieszczelność reflektorów, co przyczynia się do ich parowaniem.
Podsumowując, Toyota Yaris to ekonomiczne auto, które idealnie sprawdzi się w warunkach miejskich. Największym minusem jest trwałość materiałów użytych do wykonania wnętrza, jednak stosunkowo niska bezawaryjność elementów mechanicznych i niezawodność silnika, zasługuje na miano niezawodności. Auto ze względu na niewielkie gabaryty i mały bagażnik, raczej nie sprawdzi się w przypadku wyjazdów rodzinnych, ale idealnie poradzi sobie w zakorkowanych ulicach i zatłoczonych parkingach.