Mandat jest najbardziej powszechną i zarazem najmniej uciążliwą karą przyznawaną kierowcom za jazdę niezgodną z przepisami. Najwyższą kwotę jaką możemy dostać za przewinienia na drodze jest 500 zł, co w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej jest i tak stosunkowo niską karą. Istnieją różne rodzaje mandatów jak i różne sposoby ich zapłacenia.
Mandat gotówkowy, kredytowany, zaoczny
Mandat gotówkowy nakładany jest najczęściej na obcokrajowców oraz turystów i wymaga natychmiastowego zapłacenia. Po zatrzymaniu policjant wręcza kierowcy mandat z wyszczególnionym numerem wykroczenia, kwotą do zapłaty oraz danymi sprawcy. W przypadku, gdy zatrzymany nie posiada przy sobie gotówki, w obecności policjanta musi udać się do najbliższego bankomatu i wręczyć policjantowi do ręki gotówkę. Istnieje możliwość płatności kartą, jeżeli patrol drogowy dysponuje terminalem płatniczym, co jest coraz częstszą praktyką na polskich drogach.
Najpowszechniejszym w naszym kraju jest mandat kredytowany. Procedura przy jego wystawianiu jest taka sama, kierowca dostaje blankiet z wyszczególnioną kwotą, numerem wykroczenia i danymi osobowymi, jednak płatność jest odroczona w czasie. Zapłaty należy dokonać w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.
Istnieje jeszcze typ mandatu zaocznego, który stosuje się w przypadku, gdy kierowcy nie ma na miejscu zdarzenia. Stosuje go się na przykład w przypadku parkowania w niedozwolonym miejscu, zostawiając wypełniony blankiet za wycieraczką samochodu. Karę pieniężną należy uiścić w ciągu 7 dni od daty wystawienia, tak jak w przypadku mandatu kredytowanego.
Jak zapłacić mandat?
Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące płatności za mandaty i wszelkie należności pieniężne należy wpłacać na konto Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Istnieją różne metody płatności i w zależności od tego, którą z nich wybierzemy, musimy kierować się według ustalonych procedur.
Najszybszym sposobem płatności są przelewy internetowe. Logując się na stronę swojego banku, należy przejść do odpowiedniej zakładki. Może ona być opisana jako „Przelew do Urzędu Skarbowego”, „Przelew do US” lub „Przelew podatkowy”. Następnie wybierając formularz zatytułowany „Mandaty” uzupełniamy typ identyfikatora PESEL i wpisujemy kwotę mandatu do zapłaty. W niektórych bankach wymagane jest również uzupełnienie pola identyfikacji zobowiązania, tam wystarczy przepisać numer mandatu. Całość nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, ale za to jesteśmy pewni, że wszystkie zaległości zostały natychmiast uregulowane i odnotowane w bazie.
Mandat można również zapłacić tradycyjnie na poczcie, używając do tego wypełnionego blankietu, a tytuł wpłaty uzupełnić o swoje dane oraz serię i numer mandatu. Od kwietnia 2018 roku, poczta umożliwia również uregulowanie opłaty za pośrednictwem specjalnej usługi internetowej, która jest dużo szybszym i tańszym rozwiązaniem.
W tym roku weszły także przepisy umożliwiające dokonanie zapłaty kartą, bezpośrednio u policjanta wystawiającego mandat, jeżeli dysponuje on terminalem płatniczym.