Skradziono Ci auto z wypożyczalni Oto procedura postępowania

Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, dlatego też decydując się na wypożyczenie pojazdu warto przygotować się na każdą ewentualność.

Będąc na wyjeździe służbowym i skupiając swoją uwagę na spotkaniach z kontrahentami, poświęcając czas na to, aby się do ich odpowiednio przygotować bardzo często decydujemy się na wynajem samochodu z wypożyczalni, aby móc szybko i komfortowo przemieszczać się po mieście z jednego miejsca do drugiego. Niestety, w takiej sytuacji kradzież samochodu jest przykrą niespodzianką, ale jeśli zorientujemy się wcześniej, co robić w takiej sytuacji z pewnością będzie to dla nas znacznie mniej stresujące. Zawsze warto też w odpowiedni sposób użytkować pojazd nie dając złodziejom zbyt wielu szans na to, aby mogli samochód ukraść.

Procedura postępowania w sytuacji, kiedy skradzione zostało auto z wypożyczalni

Pierwszym, podstawowym krokiem z naszej strony powinien być telefon na policje, ewentualnie może okazać się, że konieczna będzie wizyta na komendzie. Policja powinna przygotować specjalny raport ze zdarzenia. Należy jak najszybciej zgłosić kradzież, opisać pojazd, a także poinformować o tym, czy wewnątrz pojazdu znajdowały się nasze rzeczy osobiste, które również zostały skradzione (w wielu wypożyczalniach wykupując ubezpieczenie można nim objąć także rzeczy osobiste transportowane wewnątrz pojazdu).

Następnie trzeba niezwłocznie poinformować o zaistniałym fakcie wypożyczalnię. Zgłaszając kradzież koniecznie trzeba też powiedzieć o tym, czy sprawa została już zgłoszona na policje tak, aby wypożyczalnia miała pełen zakres informacji o tym, jak wygląda sytuacja. Niektóre wypożyczalnie stosują w swoich samochodach system monitorowania GPS, który chociaż nie zawsze skuteczny – czasami może pomóc w zlokalizowaniu pojazdu. Drugim rozwiązaniem stosowanym przez wypożyczalnie jest monitoring radiowy, a ponieważ nie korzysta on z zasilania samochodowego jest trudniejszy do wykrycia przez złodziei, a co za tym idzie może wykazać się większą skutecznością.

Co w takim razie z kosztami związanymi ze skradzionym samochodem?

W umowie zawieranej z wypożyczalnią powinna być zamieszczona informacja o tym, czy wypożyczający ponosi odpowiedzialność materialną za skradziony pojazd i w jakim zakresie. Tak naprawdę zawsze to właśnie umowa jest dokumentem dla nas wiążącym, dlatego też decydując się na tani wynajem auta zawsze powinniśmy dokładnie ją przeczytać. Zazwyczaj powinna zawierać informację o kwocie, do której obowiązuje nas odpowiedzialność materialna za samochód i to ona jest w takiej sytuacji dla nas najistotniejsza.

Alternatywne rozwiązanie pojawia się w momencie, kiedy podczas wynajmu samochodu zdecydowaliśmy się na opłacenie dodatkowego ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak jest ono możliwe do uzyskania tylko, jeśli kradzież nie była spowodowana jakimś naszym zaniedbaniem.  Jak łatwo sobie wyobrazić, zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, aby nie ponieść kosztów skradzionego samochodu, wyegzekwowanie tego od nich może być więc ekstremalnie ciężkie.

Artykuł przygotowany we współpracy z wypożyczalnią samochodów Kaizen Rent