Mazda 6 należy do segmentu D klasy średniej i jest następcą modelu 626. Pierwszy egzemplarz zszedł z linii produkcyjnej w 2002 roku, a produkcja trwa do dziś. Do tej pory powstały III generacje tego modelu i jest to jeden z najchętniej wybieranych samochodów w swojej klasie. Ze względu na to, że auto od początku produkowane było w Japonii, wielu kierowców chwali je za wyjątkową precyzję i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. „Szóstka” z pewnością przyciąga wzrok, jednak jak jest z jej awaryjnością i komfortem jazdy?
Mazda 6- opinie
Mazda 6 dostępna jest w trzech typach nadwozia- hatchback, sedan i kombi i wszystkie wyróżniają się dynamiczną linią i aerodynamicznym kształtem. Wnętrze jest estetycznie wykończone, chociaż zastosowane plastiki mogły by być trwalsze i bardziej dopracowane. Na uwagę zasługuje przestronność i wygoda, dzięki czemu nawet na tylnym siedzeniu zauważymy wystarczająco miejsca dla kompletu pasażerów. Bagażnik o pojemności około 500 litrów można dodatkowo powiększyć składając siedzenia jednym ruchem dźwigni. Kokpit jest dość dobrze dopracowany i estetycznie wykończony, jednak ze względu na funkcjonalne i bogate wyposażenie, niektórych może przerażać nadmiar przycisków. W standardzie znaleźć tu można między innymi klimatyzację, wbudowane radio oraz elektrycznie sterowane szyby i lusterka.
Wśród jednostek napędowych do wyboru mamy silniki benzynowe o pojemności 1.8, 2.0 i 2.5. Do w miarę ekonomicznej jazdy z zachowaniem dobrych osiągów optymalnym rozwiązaniem jest 2.0, którego spalanie wynosi mniej więcej 8,5 litra. Jeżeli chodzi o diesle, dostępne są w wariantach 2.0 i 2.2, których spalanie w obu przypadkach oscyluje w granicach 7 litrów. Problemem jest tu jednak dość wysoka awaryjność oraz dokuczliwy hałas przy osiąganiu większych prędkości.
W zawieszeniu zastosowano obustronny układ wielowachaczowy, dzięki czemu samochód dobrze dostosowuje się do drogi i płynnie wchodzi w zakręty. Niektórzy użytkownicy narzekają jednak na dość uciążliwy hałas i stukanie podczas jazdy po nierównej nawierzchni.
Mazda 6-awarie i problemy
Mazda 6 cieszy się dość niską awaryjnością i brakiem poważniejszych usterek, jednak niektóre elementy wymagają dopracowania. Jednym z głównych problemów jest słaba jakość lakieru, przejawiająca się podatnością na korozję. Rdza nie omija także podwozia, dlatego zaleca się jego profesjonalne zabezpieczenie powłoką antykorozyjną, szczególnie przed okresem zimowym. Najwięcej problemów występuje w silnikach diesla. Często dochodzi w nich do awarii wtryskiwaczy i rozciągnięcia łańcucha, co jest dość rzadkie w innych modelach aut. Na jakość jazdy może wpływać słabe wyciszenie kabiny i dość głośna praca silnika przy wyższych obrotach. Zdarzają się przypadki blokady mechanizmu automatycznych szyb, jednak ogólnie samochód cieszy się niezawodnością i rzadkimi wizytami w warsztacie. Z pewnością model ten jest godny polecenia i sprawdzi się zarówno w aglomeracji miejskiej jak i w dłuższych trasach.