citroen c5 opinie

Citroen C5 to model samochodu osobowego, produkowany w latach 2000-2017, który należy do klasy średniej segmentu D. Jest następcą popularnej Xantii i do tej pory z linii produkcyjnej zeszły III generacje modelu C5. Występuje w wersji liftback, sedan i kombi. Cena Citroena, jak na tak bogate wyposażenie jest całkiem przystępna, dzięki czemu cieszy się on sporą popularnością. Znajdzie się w nim kilka problematycznych rozwiązań technicznych, jednak większość posiadaczy tego modelu chwali sobie jego użytkowanie. Zanim zdecydujemy się na zakup „Ce piątki”, warto zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi parametrów samochodu.

Citroen C5-opinie

Wygląd nadwozia charakteryzuje się aerodynamicznym kształtem i miękką linią boczną. Wnętrze jest bardzo przestronne, jednak nie można pochwalić tu jakości materiałów użytych do wykończenia. W standardowym wyposażeniu można znaleźć między innymi ABS, elektryczne szyby i podgrzewane lusterka, komputer pokładowy oraz automatyczna klimatyzację. Kokpit zaprojektowany jest ergonomicznie i nie jest przesadnie nasycony dużą ilością przycisków, za to zegary i wskaźniki umiejscowione są w dobrze widocznym dla kierowcy miejscu. Bagażnik jest przestronny i w zależności od wersji posiada pojemność około 500 litrów.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie hydropneumatycznego zawieszenia Hydroactive III, którego próżno szukać u konkurencji. Zdecydowanie zwiększa to komfort podczas jazdy, szczególnie po wyboistych drogach. Najpopularniejszymi, a zarazem najlepszymi są jednostki napędowe 1.8 i 2.0 w benzynie oraz 2.0 HDi w dieslu. Średnie spalanie wynosi około 7l/100km, co jest dobrym wynikiem przy uzyskiwanych osiągów.
Na usterki narażone są najczęściej klocki hamulcowe oraz układ chłodniczy, ze względu na słabą żywotność przewodów, które ulegają rozszczelnieniu. Jedną z najbardziej kosztownych awarii silnika jest usterka pompy paliwa i filtra cząsteczek stałych. Na problemy te jest narażony silnik turbodiesla, mimo że z dostępnością części zamiennych nie powinno być kłopotu, to ogólny koszt naprawy może przyprawić o ból głowy. Zawodna bywa także elektryka, przejawiająca się w niedomykaniu szyb czy niepoprawnym działaniem immobilizera.

Citroen C5-opinie o hydropneumatycznym zawieszeniu

Hydropneumatyczne zawieszenie wykorzystane w Citroenie nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale również redukuje spalanie. Przy rozwijaniu większych prędkości samochód obniża się, dzięki czemu redukuje się zużycie paliwa poprzez zmniejszenie oporu aerodynamicznego. Ponadto jazda staje się bardziej stabilna, gdyż wysokość prześwitu dostosowuje się do obciążenia pojazdu oraz warunków na drodze. Ten typ zawieszenia charakteryzuje się dużo większą trwałością oraz jest mało podatny na usterki w porównaniu ze standardowymi zawieszeniami stosowanymi w większości samochodów. W używanych autach powypadkowych, można jednak natrafić na problemy z wyciekami, których naprawa wiąże się z wysokimi kosztami, a nie każdy warsztat zajmuje się usuwaniem tego typu usterek. Warto więc przed zakupem sprawdzić historię auta, aby nie wpędzić się w niepotrzebne koszty i móc cieszyć się komfortowa jazdą.