Wypadek w wynajętym samochodzie. Zasady postępowania

Nawet bardzo uważnym i doświadczonym kierowcom zdarzają się wypadki drogowe – w końcu nigdy nie mamy pewności, czy inni uczestnicy ruchu drogowego są równie ostrożni. Wypadek może przytrafić się każdemu, niezależnie od tego, czy jedzie własnym, czy też wynajętym samochodem. Co zrobić, kiedy stajemy się uczestnikami kolizji lub wypadku, kierując autem z wypożyczalni?

Wypadek w wynajętym samochodzie – co dalej?

Niezależnie od tego, czy przytrafi Ci się stłuczka, otarcie czy kradzież samochodu lub jakiegoś elementu jego wyposażenia, nie możesz tego faktu zatajać! Jeżeli dojdzie do kolizji lub poważniejszego zdarzenia drogowego, kradzieży lub uszkodzenia samochodu z czyjejś winy, należy wezwać policję, a następnie jak najszybciej poinformować wypożyczalnię samochodów o zaistniałej sytuacji.

To, kto poniesie konsekwencje finansowe, zależy od tego, kto był sprawcą zdarzenia, a także od tego, jakie ubezpieczenie wykupiłeś podczas zawierania umowy najmu auta. Jeżeli nie Ty jesteś sprawcą kolizji, nie musisz się o nic martwić – szkody będą pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca miał wykupione OC.

Sprawa nieco się komplikuje, jeśli to Ty odpowiadasz za zdarzenie drogowe. To, co stanie się dalej, zależy od wielu czynników, m.in. od zakresu szkód, Twojej postawy w zaistniałej sytuacji i tego, czy wykupiłeś wspomniane dodatkowe ubezpieczenie. Jedno jest pewne. Najgorsze, co możesz zrobić, to ucieczka z miejsca zdarzenia i zatajenie go przed wypożyczalnią. Pamiętaj, że po zwrocie samochód jest dokładnie oglądany i diagnozowany, tak aby kolejny najemca miał pewność, że wypożycza w pełni sprawny i bezpieczny wóz. Nic się więc nie ukryje, a próby udawania, że nic się nie stało, mogą pogłębić Twoje kłopoty.

Ubezpieczenie a wypadek w wynajętym samochodzie

Każdy samochód, który wynajmujesz np. w Abacus Car Rental, posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także autocasco (AC), które chroni wynajmującego w losowych sytuacjach.

Niestety, nie pokryje się z nich szkód w sytuacji, kiedy Ty jesteś sprawcą kolizji – chroni tylko wtedy, kiedy w niej ucierpisz z winy innej osoby. Jako sprawdza zdarzenia ponosisz koszty likwidacji szkody. Dlatego, aby uniknąć finansowych konsekwencji wypadku, a także nie wypłacać wypożyczalni rekompensaty za przestój samochodu, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek spowodowania kolizji. Składka jest niewielka w porównaniu z kosztami naprawy czy lakierowania, zwłaszcza że flota wypożyczalni składa się z nowych samochodów, a często są to drogie w naprawie pojazdy wysokiej klasy.

Należy pamiętać, że nawet w sytuacji, kiedy nie my jesteśmy sprawcą kolizji, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej i prawnej w kilku sytuacjach. Zaliczają się do nich: jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, brak ważnego prawa jazdy, złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia oraz ucieczka z miejsca wypadku.