czyszczenie samochodu

Samochód po okresie zimowym nigdy nie prezentuje się tak dobrze jak powinien. Wszelkie naleciałości brudu, śniegu i soli z drogi odciskają bowiem na karoserii i wnętrzu pojazdu swoje piętno. Warto zatem zadbać o jego odpowiednie przygotowanie pod względem estetycznym kiedy na dobrze pożegnamy już sezon zimowy.

Zima już na dobre opuściła nasz kraj. Niestety odchodząc pozostawiła ona po sobie ślady na karoserii samochodów, jak i w ich wnętrzach. Utrzymanie samochodu w czystości zimą to bowiem nie lada wyzwanie. Teraz, jednak gdy śnieg i błoto nie stanowią już takiego problemu warto dokładnie wyczyścić i przygotować samochód tak, aby nadać mu pierwotnego blasku.

Wiosna – najlepszy czas na przywrócenie blasku pojazdom

Typową pozostałością po zimie będzie zatem zaschnięte na dywanikach błoto, wilgotne rzeczy w bagażniku czy też zacieki na tapicerce. Do tej listy zaliczyć trzeba też brudne szyby oraz bałagan w schowkach. W czasie mrozów takie zabrudzenia można jeszcze zrozumieć. Osoby nieposiadające garażu musiałby bowiem mierzyć się nie tylko z czyszczeniem samochodu, ale również mrozem panującym na zewnątrz. Teraz gdy temperatura za oknami jest już dodatnia nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samochód odpowiednio wysprzątać.

Czyste auto nie tylko prezentuje się lepiej na drodze, ale pozwoli poczuć się wam przyjemniej i bezpieczniej. Czyste szyby na pewno podniosą bezpieczeństwo a brak zanieczyszczeń i wilgoci we wnętrzu przełoży się na lepsze samopoczucie oraz zdrowie.

Czysty samochód na wiosnę – bez odpowiednich środków czyszczących się nie obędzie 

Przed czyszczeniem samochodu na wiosnę warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, jak i środki czyszczące. Źle dobrane środki do czyszczenia mogą bowiem przynieść więcej szkody niż korzyści. Warto zatem postawić na sprawdzone środki do pielęgnacji i czyszczenia samochodu. Domowe środki czystości mogą bowiem być zbyt agresywne i uszkodzić karoserię czy też elementy tapicerki.

Czyszczenie pojazdu należy rozpocząć od usunięcia nalotów soli i brudu z karoserii. W tym celu dobrze wybrać odpowiednią pianę aktywną i za jej pomocą usunąć zgromadzone zanieczyszczenia. Bardzo istotne jest aby dokładnie umyć umyć nadkola i podwozie. Trzeba jednak robić to ostrożnie i delikatnie. Po umyciu karoserii warto ją dodatkowo zabezpieczyć za pomocą preparatów do woskowania. Pozwoli to zachować trwałość powłoki lakierniczej na dłuższy czas.

Dopiero po takich zabiegach można przejść do wyczyszczenia wnętrza pojazdu. Jeżeli na tapicerce znalazły się plamy to z ich wyczyszczeniem nie należy zwlekać. Musicie bowiem zdawać sobie sprawę, że im później przystąpicie do ich wyczyszczenia, tym trudniejsze będzie to zadanie. Do usunięcia brudu, który zdołał już wniknąć głęboko w materiał koniecznie trzeba wyposażyć się w miękką szczotkę. Najpierw należy nanieść preparat ( najlepiej w postaci pianki czyszczącej ) i po odczekaniu chwili usunąć go właśnie za pomocą szczotki.

Jeżeli zdarzyło się wam w zimie przewozić swojego czworonoga to na pewno w aucie zgromadziło się całkiem sporo sierści. Jeżeli w pojeździe znajdują się pokrowce na fotele samochodowe to będziecie mieli ułatwione zadanie. Wystarczy bowiem wtedy tylko zdjąć pokrowce i oddać je do pralni chemicznej. W przeciwnym wypadku musicie sami pozbyć się sierści przy użyciu specjalnej szczotki lub też zebrać ją za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Tapicerkę dobrze będzie zabezpieczyć za pomocą specjalistycznych preparatów. Nada jej to pięknego blasku i ograniczy osadzanie się kurzu.

Finalnym akcentem powinno pozbycie się z samochodu akcesoriów, które wiosną i latem są całkowicie nieprzydatne. Spakujcie zatem wszelkie skrobaczki do szyb, łopaty czy też łańcuchy i schowajcie je aż do nadejścia kolejnego sezonu zimowego. Zyskacie dzięki temu nie tylko porządek, ale również dodatkowe miejsce w bagażniku oraz pozostałych schodkach.