Mazda 3. Ekonomiczny hatchback o sportowym zacięciu

Japoński koncern motoryzacyjny Mazda wypuścił pierwsze egzemplarze swojego kompaktowego modelu Mazda 3 w 2003 roku. Od tamtej pory światło dzienne ujrzały dwie kolejne generacje tych samochodów

Każdorazowo  Mazda 3 wzbogacana była o nowe akcesoria i udogodnienia. Na przełomie 2018 i 2019 roku producent planuje pokazać światu następną – czwartą generację – wprowadzającą dalsze innowacje, tym razem głównie na poziomie silnika.

Hatchback czy sedan?

Początkowo Mazdę 3 można było nabyć wyłącznie w wersji hatchback Wersję sedan wprowadzono do oferty w 2004 roku. Dzisiaj oba modele są na równi promowane przez producenta, podkreślającego zalety tak jednego, jak i drugiego rozwiązania. Które zatem wybrać?

Zacznijmy od początku. Znakomita większość aut poruszających się dziś po światowych drogach to hatchbacki, sedany i kombi. Inne typy nadwozia (van, coupe, kabriolet) pozostają już za nimi niejako w tyle.

Począwszy od lat pięćdziesiątych aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. najpopularniejszym typem nadwozia był sedan. Charakteryzuje go obecność czterech lub pięciu miejsc siedzących oraz pojemny bagażnik. Ponadto, ten rodzaj nadwozia auta jest uważany za wyjątkowo reprezentacyjny, co skutkuje jego szerokim wykorzystywaniem w sytuacjach oficjalnych.

Sedan posiada jednak pewną zasadniczą wadę: konstrukcja tylnej bryły sprawia, że dostęp do bagażnika jest nieco utrudniony i nie zawsze można w pełni wykorzystać jego pojemność. Właśnie ten szczegół różni go od hatchbacka, który umożliwia złożenie tylnej kanapy oraz demontaż półki przykrywającej bagażnik. Właściciel zyskuje zatem dodatkową przestrzeń, zapewniającą transport rzeczy o dużych gabarytach.

Mazda 3 – komfort i bezpieczeństwo

Mazdę 3 w wersji hatchback zaprojektowano tak, aby nieustannie przywodziła na myśl energię i dynamikę ruchu. Jej kształty mają symbolizować moc, zaś wyposażenie jest podporządkowane komfortowi kierowcy i pasażerów. Użytkownicy tego modelu podkreślają rzadko spotykaną przyjemność z prowadzenia auta, wpisującą się zresztą w filozofię marki. Podstawę owej filozofii stanowi bowiem założenie, że kierowca i samochód powinni się nawzajem dopełniać niczym jeździec i jego koń. Tylko taka harmonia gwarantuje pełną satysfakcję z prowadzenia pojazdu.

Oprócz stylowego wyglądu Mazda 3 posiada też szereg przydatnych funkcjonalności. Skrzynia biegów działa lekko i płynnie, w pełni oddając dynamiczny, sportowy charakter auta. Z kolei system i-ELOOP (układ odzyskiwania energii w trakcie hamowania) przyczynia się do tego, że pojazd jest niezwykle przyjazny dla środowiska. Zastosowanie technologii SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS zapewnia pełną integrację i zsynchronizowanie pracy silnika, skrzyni biegów, podwozia oraz nadwozia, potęgując komfort prowadzenia samochodu.

O wyjątkowości Mazdy 3 świadczą jednak także jej walory kolorystyczne. Model jest dostępny w kilku wysokiej klasy kolorach metalicznych, jak Machine Gray czy Soul Red. Dzięki temu zdecydowanie wyróżnia się na drodze, stanowiąc wizytówkę swojego właściciela.

Szczegółowa specyfika wyposażenia i cennik nowej Mazdy 3  w wersji hatchback znajduje się na stronie: https://www.mazda.pl/modele/mazda3-ipm-hatchback/.