Nowoczesne samochody są wyposażone w różne systemy, których głównym zadaniem jest podniesienie komfortu oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej. Przekonaj się, które z nich są warte uwagi i dlaczego wybór auta, które jest w nie wyposażone, to dobry pomysł. Dowiedz się, w jaki sposób nowocześni asystenci kierowcy mogą pomóc Ci w jeździe.
Zapewnij sobie większy komfort
Jednym z systemów, który znacząco wpływa na podniesienie komfortu prowadzenia pojazdu, jest bez wątpienia tempomat. Jest to sterownik, który steruje przepustnicą. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu. Po włączeniu tempomatu i ustawieniu pożądanej wartości samochód będzie ją utrzymywał aż do wyłączenia systemu. Kierowca nie musi wtedy korzystać z pedału gazu.
Tempomaty są montowane w samochodach już od wielu lat. Jednak pierwsze wersje tych urządzeń działały na zasadzie mechanicznej. Obecnie są one wyposażone w elektroniczne układy sterujące. Korzystanie z nich jest bardzo wygodne zwłaszcza w trakcie długich podróży np. autostradami. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat tempomatów, to zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem https://rankomat.pl/samochod/tempomat.
Innym systemem, który także może znacząco podnieść komfort podróży, jest asystent zmiany pasa ruchu. Kontroluje on, czy wykonanie takiego manewru jest możliwe, gdyż nadzoruje obszar znajdujący się zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, a także za samochodem. W ten sposób ograniczone jest ryzyko tzw. martwego pola. Jest to obszar wokół auta, który jest niewidoczny dla kierowcy.
Zadbaj o dobrą widoczność na drodze
Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem drogowym pozwalają dopasować je do aktualnych warunków. Różnego rodzaju czujniki, takie jak np. sensory zmierzchu, wykrywają, co dzieje się na zewnątrz i w ten sposób dopasowują pracę reflektorów. Jest to bardzo wygodne, gdyż kierowca nie musi pamiętać o włączeniu odpowiedniego oświetlenia. Jednocześnie też wpływa korzystnie na bezpieczeństwo, gdyż taki pojazd jest lepiej widoczny na drodze. Asystent świateł drogowych automatycznie wyłącza długie światła, gdy wykryje innego użytkownika ruchu.
Innym systemem, który wpływa na komfort oraz lepszą widoczność podczas prowadzenia samochodu, jest czujnik deszczu. Jeśli sensor wykryje pierwsze krople, niezwłocznie włącza wycieraczki. Dopasowuje także tempo ich pracy do intensywności opadów.
Zwiększ bezpieczeństwo podczas podróży
Nowoczesne samochody są także wyposażone w innowacyjne systemy unikania kolizji i wypadków. Co ważne, nowe auta wypuszczane na europejski rynek muszą je mieć, gdyż wymagają tego przepisy prawa. Jednym z takich systemów jest ABS, czyli Antiblockiersystem. Od 1 maja 2004 roku musi być instalowany w każdym pojeździe wyprodukowanym na terenie Unii Europejskiej.
Główną funkcją systemu ABS jest zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania. Dzięki niemu auto nie wpada w poślizg, co minimalizuje ryzyko wypadku lub kolizji. ABS skraca także drogę hamowania, co bardzo często pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu z przeszkodą.
Innym systemem, który musi być montowany w nowych autach produkowanych w Unii Europejskiej, jest stabilizacja toru jazdy, czyli ESP (Electronic Stability Program). Jego główną funkcją jest zapobieganie poślizgom. Układ ten reguluje moment obrotowy silnika, co poprawia tor jazdy i zapewnia stabilizację. System ESP jest szczególnie przydatny podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Za bezpieczeństwo w trakcie podróży odpowiada także system kontroli trakcji TCS (Traction Control System). Zapobiega on nadmiernemu ślizganiu się kół, gdy samochód przyspiesza. Jest on przydatny również podczas pokonywania zakrętów.
Pamiętaj! System kontroli trakcji TCS ma różne nazwy. Tacy producenci, jak m.in. Mercedes, Fiat i Volkswagen używają skrótu ASR. Samochody marki Toyota są wyposażone w system TRC.
Samochody homologowane po 6 lipca 2022 roku muszą być także wyposażone w system ISA (Intelligent Speed Assistant). Jest to inteligentny asystent prędkości. Jego zadaniem jest dopasowanie prędkości do rodzaju drogi, po której porusza się samochód. Ma on sprawić, że kierowca będzie przestrzegał dopuszczalnej prędkości, co korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo jego, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.
System ISA informuje kierowcę o tym, że przekroczył prędkość. Może to robić poprzez sygnał dźwiękowy lub za pomocą komunikatu wyświetlanego na desce rozdzielczej. Jednocześnie zmniejsza on prędkość do dopuszczalnego poziomu. Kierowca nie może jej zwiększyć, gdyż system ISA na to nie pozwala. Więcej cennych informacji na temat inteligentnego asystenta prędkości znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/inteligentny-asystent-predkosci.
Wszystkie obowiązkowe systemy wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Mają zmniejszyć ilość zdarzeń drogowych i sprawić, że kierowanie autem będzie jeszcze przyjemniejsze. Jeśli zależy Ci na najwyższej wygodzie podczas prowadzenia pojazdu, wybierz model samochodu wyposażony w nowoczesne udogodnienia.