quad

Quad to marzenie wielu młodych ludzi i sposób na niezwykle przyjemne spędzanie czasu w terenie.

Odpowiedni model quada może też być doskonałym pomysłem na prezent z okazji pierwszej komunii – nawet, jeśli to jeszcze trochę za wcześnie i obdarowany będzie musiał poczekać na pełnoprawną możliwość korzystania z prezentu.

W czym tkwi sekret popularności tych pojazdów? Ile kosztują quady?

Szaleństwo w terenie w niewielkiej cenie

Grono miłośników jazdy off-road jest dużo szersze, niż posiadaczy odpowiednio przystosowanych do takiej jazdy samochodów. Uwielbienie do szalonej jazdy w trudnych warunkach terenowych można realizować w inny, tańszy sposób – jeżdżąc quadem. Do prowadzenia lekkich quadów nie potrzebne jest nawet prawo jazdy kategorii B. Aby poruszać się takim pojazdem w przestrzeni publicznej, wystarcza uprawnienia dotyczące kierowania motorowerem.

Nic więc dziwnego, że quady od kilku lat są tak bardzo popularne. Kojarzą się już zresztą nie tylko z bezdrożami. Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie po prostu dojeżdżają nimi do szkoły.

Zaletą quadów jest też stosunkowo niewysoka cena i co za tym idzie łatwa dostępność nawet dla osób utrzymujących się ze źródeł innych, niż praca zarobkowa. Sfinansowanie zakupu umożliwiają w wielu takich przypadkach pożyczki na dowód bez zaświadczeń dla bezrobotnych. Dogodny okres spłaty umożliwia zakup wymarzonego pojazdu nawet przy ograniczonym przychodzie.

Quady a przepisy prawne

Decydując się na zakup quada, warto wiedzieć co nieco na temat tych pojazdów. Wiele quadów widywanych na naszych drogach i bezdrożach, to pojazdy mieszczące się w kategorii „quady lekkie”. Ich waga nie przekracza 350 kilogramów, a osiągana prędkość może wynosić maksymalnie 45 kilometrów na godzinę. Do prowadzenia takich pojazdów po drogach publicznych, uprawnia posiadanie prawa jazdy kategorii AM, zwanego również prawem jazdy na motorower. Uprawnienie to można zdobyć po ukończeniu 14 roku życia.

Kiedy waga quada przekracza 350 kilogramów, do jego prowadzenia wymagane już jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, lub B1. Kategoria B, możliwa jest do uzyskania po 18 roku życia i umożliwia również prowadzenie samochodów, natomiast kategorię B1 można zdobyć już po 16 roku życia.

Kiedy warto jest mieć quada?

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie quada ma sens, kiedy mamy gdzie go używać. Jeśli miejsce zamieszkania umożliwia nam szaleństwo po bezdrożach bez ponoszenia dużych kosztów transportu pojazdu za miasto, warto jest mieć quada w garażu. Jeśli natomiast mieszkamy w sercu aglomeracji, skąd rzadko się ruszamy warto mieć na uwadze, że jazda quadem po miejskiej dżungli nie jest już tak przyjemna, jak po terenie poza miastem, do czego quady są stworzone.

Mimo to, wielu mieszkańców dużych miast decyduje się na zakup pojazdów do szaleństw po bezdrożach. Z niecierpliwością czekają na weekend lub urlop i odpowiednią pogodę, a quad jest dla nich dobrą motywacją do oderwania się od kanapy. Oczywiście zdecydowanie lepiej, przyjemniej i zdrowiej jest w wolnym czasie zaszaleć na quadzie, niż zalegać przed telewizorem.