Bezpieczna jazda zimą, o czym pamiętać

Przy opadach śniegu i niskich temperaturach jazda samochodem robi się niebezpieczna. W takich warunkach nietrudno wpaść w poślizg czy spowodować wypadek lub kolizję. Poniżej przedstawiamy zasady bezpiecznej jazdy zimą.

Jazda na zimowych oponach.

Wymiana opon na zimowe to podstawa przy niskich temperaturach. Opony zimowe posiadają zdecydowanie większą przyczepność i skracają drogę hamowania. W niektórych sytuacjach jak np. podczas ruszania pod oblodzoną górkę, mogą okazać się niezbędne. Nie jest prawdą, że jazda na letnich oponach dla doświadczonego kierowcy będzie łatwa i bezpieczna. Nawet jeśli będzie jechał ostrożnie to ruszanie i hamowanie na ośnieżonej drodze może przysporzyć wiele kłopotu i stresu.

Przygotuj auto do jazdy.

Przed wyruszeniem w drogę trzeba dokładnie odśnieżyć samochód, tak abyśmy mieli dokładną widoczność. Trzeba usunąć śnieg także z dachu, maski, świateł, lusterek i tablic rejestracyjnych. Nieusunięty śnieg z dachu może nawiewać na szyby poruszających się za nami samochodów, a nieodśnieżone światła sprawią, że staniemy się mniej widoczni dla pozostałych kierowców. Musimy zapewnić bezpieczeństwo sobie jak i innym. Co więcej, za nieodśnieżony pojazd możemy otrzymać nawet 500 złotych mandatu.

Bezpieczne prowadzenie samochodu.

Jadąc już po ośnieżonej lub oblodzonej drodze ważne jest, aby zachować ostrożność, nie przekraczać dozwolonej prędkości i zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego auta. Należy być czujnym, obserwować drogę i unikać gwałtownego hamowania. Podczas ruszania trzeba lekko dodawać gazu, aby koła nie boksowały. W zakręt należy wchodzić łagodnie, bez dodawania gazu, po większym łuku. Najważniejsze jest, aby nie wpaść w poślizg. Jednak jeśli już do tego dojdzie, nie wpadajmy w panikę i nie dociskajmy gwałtownie hamulca. Trzeba lekko dodać gazu i kręcić kierownicą tak, żeby się pojazd się wyprostował. Uważajmy też gdy dojeżdżamy drogą podporządkowaną do skrzyżowania. Dojazd do drogi z pierwszeństwem często jest bardzo śliski i możemy nie zdążyć wyhamować.

W góry zabierz łańcuchy.

Chociaż w Polsce nie są one obowiązkowe, to wyruszając w wyższe partie gór, warto wyposażyć się w łańcuchy. Dzięki nim pojazd nie traci przyczepności do powierzchni podczas gdy droga jest ośnieżona lub oblodzona. Jazda z łańcuchami zdecydowanie ułatwia podjazd na drogach z dużym nachyleniem. W krajach jak Niemcy czy Austria ich posiadanie jest obowiązkowe na wyznaczonych odcinkach.

Podsumowanie.

Jadąc po drogach zimą musimy zachować szczególną ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo własne jak i innych uczestników ruchu drogowego. Należy:

– pamiętać o wymianie opon na zimowe,

– dokładnie odśnieżyć samochód,

– nie jeździć zbyt gwałtownie, lekko hamować i dodawać gazu, dostosować prędkość do warunków pogodowych,

– planując wyjazd w góry pamiętać o spakowaniu łańcuchów.

Przeczytaj również Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z AC?