Kupujesz nowe auto z salonu Pomyśl o ubezpieczeniu GAP.

Zainteresowanie zakupem fabrycznie nowych pojazdów rośnie z roku na rok. Wynik byłby jeszcze większy, gdyby nie to, że wielu Polaków cały czas obawia się szybkiej utraty wartości samochodu w pierwszych latach użytkowania. Jednak dzięki takim produktom jak ubezpieczenie GAP można uniknąć poważnych strat finansowych w razie szkody całkowitej czy kradzieży pojazdu. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Szacuje się, że w pierwszym roku użytkowania nowy samochód traci na wartości średnio 19%, zaś po 3 latach eksploatacji wartość rynkowa pojazdu spada o nawet 46%. Wydawać by się mogło, że nie ma to większego znaczenia w sytuacji, gdy właściciel nie zamierza sprzedawać auta. Problem pojawia się jednak, gdy dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Wówczas odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela będzie adekwatne do aktualnej wartości samochodu, co dla właściciela będzie oznaczać znaczne straty finansowe. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP.

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection) stanowi ubezpieczenie utraty wartości pojazdu. Pozwala na odzyskanie pełnej wartości samochodu w razie jego całkowitego zniszczenia lub kradzieży.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

Wyróżnia się następujące rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • fakturowy – pokrywa różnicę między ceną auta podaną na fakturze a odszkodowaniem wypłaconym z polisy AC
  • indeksowy – oznacza wypłatę określonej w procentach wartości samochodu, zwykle 20–30%
  • finansowy – pokrywa różnicę między kwotą kredytu pozostałą do spłaty a odszkodowaniem wypłacanym z AC.

Najbardziej popularną formą ubezpieczenia jest GAP fakturowy oferowany m.in. przez Toyota Insurance Management.

Przykład 1. Załóżmy, że kupiłeś samochód za 56 000 zł. W drugim roku użytkowania jego wartość rynkowa wynosi 48 000 zł. W razie szkody całkowitej ubezpieczyciel wypłaca 48 000 zł. Zaś ubezpieczenie GAP oznacza wypłatę różnicy między wartością fakturową a kwotą odszkodowania z polisy AC. Otrzymujesz dodatkowe 8 000 zł.

Ubezpieczenie GAP – kiedy warto je wykupić?

Chociaż wydawać by się mogło, że ubezpieczenie GAP stanowi kolejny wydatek, tak naprawdę jest finansowym zabezpieczeniem w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Pozwala odzyskać pełną kwotę w razie kradzieży czy szkody całkowitej – niezależnie od utraty wartości samochodu.

Wykupienie ubezpieczenia GAP warto rozważyć w przypadku:

  • finansowania zakupu auta kredytem lub leasingiem
  • finansowania zakupu samochodu gotówką.

W każdym z powyższych przypadków możliwość uzyskania pełnej kwoty zamiast aktualnej wartości rynkowej przemawia na korzyść tego rodzaju polisy. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenia GAP nie zastępuje AC – oba ubezpieczenia są komplementarne.