toyota avensis opinie

Toyota Avensis zaliczana do limuzyn segmentu D klasy średniej to jedno z najchętniej wybieranych aut wśród kierowców. Jego produkcja rozpoczęła się w 1997 roku i do tej pory powstały III generacje tego modelu. Najpopularniejszy jest model produkowany w latach 2002-2009, ze względu na zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań i niezawodność. Toyota II generacji dostępna jest w 3 typach nadwozia, w wersji sedan, hatchback i kombi. Jak każde auto, Avensis ma swoje mocne strony jak i elementy wymagające dopracowania i w zależności od upodobań opinie na jej temat są różne.

Toyota Avensis-opinie

Wygląd Toyoty jest dość stonowany i klasyczny, mimo to ta prostota wykonania bez zbytnich fantazji znalazła swoich zwolenników. Wnętrze jest estetycznie wykonane, ale użyte do tego materiały dość często się przecierają i nie zachwycają trwałością. Na pochwałę zasługuje przestronność kabiny oraz duży bagażnik o pojemności ponad 500 litrów. Jedynie w sedanie zastosowano niewygodne zawiasy, które skutecznie zmniejszają ładowność kufra. Te nieudogodnienia rekompensuje jednak przemyślanie zaprojektowany kokpit, dzięki czemu kierowca ma łatwy dostęp do niezbędnych przycisków i wskaźników.
Silniki diesla dostępne są w wersji 2 i 2.2 litra o mocy nie mniejszej niż 116 KM. Niestety, są one dość awaryjne i najczęstsze usterki można napotkać w odniesieniu do turbosprężarki, wtryskiwaczy czy katalizatora. Uszczelka pod głowicą również nie jest zbyt trwała, a jej wymiana wiąże się z dość wysokimi kosztami naprawy. Lepiej prezentują się silniki benzynowe, dostępne w pojemnościach 1.6, 1.8, 2 oraz 2.2 litra. Poważne awarie występują tu znacznie rzadziej, a dodatkowo uzyskują lepsze osiągi przy mniejszym zużyciu paliwa.
Samochód posiada wielowachaczowe zawieszenie, które jest dość awaryjne w tym modelu auta i zdecydowanie zaniża jakość jazdy. Mimo wszystko, Avensis zalicza się do samochodów komfortowych, nowoczesnych oraz bezpiecznych, a drobne usterki nie ujmują mu ogólnej niezawodności.

Toyota Avensis-wady i zalety

Toyota Avensis zdobyła uznanie większości kierowców, a dodatkowo bardzo dobrze wypadła w testach wypadkowych. Ogólnie auto uważane jest za mało awaryjne, a poważne usterki występują sporadycznie. Wśród zalet można przede wszystkim wymienić przestronne wnętrze, nowoczesne wyposażenie w standardzie oraz dobre pokrycie lakierem, co zabezpiecza go przed korozją. Jako atut należy tu wspomnieć o dobrym stosunku ceny do jakości oraz minimalne spadki wartości na rynku, mimo długiej eksploatacji. Wadą na pewno jest niskiej jakości zawieszenie podatne na usterki i dosyć kosztowne awarie silników diesla. Ciężko może być ze zdobyciem części, gdyż oryginalne są dość drogie, a zamienniki trudno dostępne. Niemal we wszystkich modelach występował problem z reflektorami, które ze względu na niską szczelność często parują, a dodatkowo szybko matowieją. Koszt ich wymiany jest dość drogi, mimo zastosowania najtańszych zamienników. Jak w każdym aucie w Avensis występują drobne usterki i konieczność wymiany elementów eksploatacyjnych, które zużywają się z czasem, jednak podsumowując samochód zasługuje na uwagę.