O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?

W ostatnich latach wynajem samochodów – czy to na długi, czy na krótki okres – stał się bardzo popularny. Niektóre osoby mają jednak początkowe problemy, szczególnie związane ze zwrotem samochodu.

Najważniejszy dokument, czyli protokół zdawczo-odbiorczy

Samochód możemy wypożyczyć na różny okres. Dostępne są wynajmy krótkoterminowe i długoterminowe, tak jak to wygląda na przykład w carfree.pl. Niezależnie jednak, czy potrzebujemy auta na jeden dzień, czy na kilka miesięcy, podstawą jego wydania i zwrotu, jest protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument, w którym znajdziemy najważniejsze wymagania odnośnie stanu zwracanego pojazdu. Widnieją tam więc dokładnie informacje o tym, czy samochód powinien zostać oddany z pustym bądź pełnym bakiem oraz kto odpowiada za czystość zwracanego pojazdu. Czy jest to zadanie dla klienta, czy może wypożyczalni? To oczywiście tylko dwa przykłady z szeregu wielu innych.

Jak to wygląda w większości przypadków?

W przeważającej jednak liczbie przypadków zasada jest taka, że auto ma wrócić do właściciela dokładnie w takim samym stanie, w jakim było przed wypożyczeniem. Oznacza to nie tylko pełen bak, ale i posprzątane wnętrze i lśniąca karoseria. Jeśli o tym zapomnimy lub to zlekceważymy, możemy ponieść konsekwencje, które oczywiście związane są z dodatkowymi opłatami. Mówimy tu o zdecydowanej większości sytuacji, ale i tak wszystko zależy od konkretnego protokołu zdawczo-odbiorczego, który podpisaliśmy przy wypożyczeniu auta. Żeby więc nie narazić się na niepotrzebne koszty, warto przed oddaniem auta, dokładnie sprawdzić, jakie są nasze zobowiązania.

Jak udowodnić, że to nie nasza szkoda?

Wypożyczając auto, staramy się nie myśleć o ewentualnych szkodach. Tak samo nie zastanawiamy się nad tym, gdy odbieramy auto z wypożyczalni A to błąd, który później może skutkować nieprzyjemnościami, gdy przy oddaniu auta, szkody, których nie wyrządziliśmy, zostaną nam przypisane. Dlatego też, jeszcze przed wyjechaniem w trasę, warto dokładnie pooglądać auto, by zauważone uszkodzenia zostały wpisane do protokołu. Jedynie tym sposobem przy oddaniu będziemy mogli udowodnić, że zarysowania czy wgniecenia w pojeździe nie są naszą zasługą, lecz były już obecne wcześniej.

Odpowiednia pora i czas

Bardzo ważne, aby terminowo oddać auto. Tak samo istotne jest, żebyśmy je zwrócili w miejscu, które wcześniej wskazaliśmy. Zdarza się bowiem, że za późno wyjechaliśmy i nie dotarliśmy o wyznaczonej porze bądź źle zaplanowaliśmy trasę i dojechaliśmy w inne miejsce, myśląc, że i tu można oddać samochód. Może i jest taka opcja, ale trzeba pamiętać, że takie komplikacje również mogą skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. To oczywiście, jak wszystko inne, zależy od konkretnej wypożyczalni, ale nie zdziwmy się, jak zostaniemy podsumowani wyższym rachunkiem za spóźnialstwo bądź zdanie samochodu w innej lokalizacji. Pewne jest, że jak chcemy uniknąć takich komplikacji, lepiej po prostu wyjechać szybciej, by zdążyć do wypożyczalni i nie narażać się na ewentualne kary finansowe.

Jak widać, oddanie samochodu nierozerwalnie wiąże się z tym, co ustalimy podczas wypożyczania. To nic dziwnego, w końcu podpisujemy protokół, gdzie zgadzamy się na ustalenia. Są wiążące, zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Starajmy się więc trzymać tych postanowień, a wypożyczanie aut nie będzie się nam kojarzyło negatywnie.