Nissan Qashqai należy do segmentu I i jest połączeniem miejskiego hatchbacka z terenowym SUVem. Qashqai mimo stylizacji na auto terenowe, zalicza się do samochodów kompaktowych. W 2007 roku zastąpił popularną Almerę i Primerę, a jego produkcja trwa do dziś. Do tej pory dostępne są II generacje tego crossovera, a dodatkowo w 2008 roku światło dzienne ujrzała przedłużona wersja, z dodatkowym rzędem siedzeń, dzięki czemu może swobodnie pomieścić 7 osób. Czego można dowiedzieć się o rekreacyjnym Nissanie Qashqai?
Nissan Qashqai-opinie
Opływowy kształt i wysokie nadwozie prezentuje się atrakcyjnie i wyglądem niczym nie odbiega od klasycznych terenówek. Dodatkowo duży prześwit i profil opon idealnie sprawdzi się w pokonywaniu wysokich krawężników, bez narażania podwozia na uszkodzenia. Qashqai nie może jednak pochwalić się przestronnym wnętrzem oraz pojemnością bagażnika, która wynosi tylko 410 litrów. Jako atut można tu zaliczyć wysoko postawione fotele, które ułatwiają widoczność podczas jazdy. Wnętrze mimo, że utrzymane w przyjemnej stylistyce, pod względem jakości pozostawia wiele do życzenia. Twarde plastiki łatwo ulegają uszkodzeniom, za to obicia foteli są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na przetarcia.
Miłośnicy silników benzynowych mają do wyboru dwie jednostki napędowe: 1.6 o mocy 117 KM i 2.0 w wersji 140 konnej. Są one praktycznie bezawaryjne, zamiast paska rozrządu zastosowano łańcuch, a regularna wymiana oleju gwarantuje bezproblemową eksploatacje. W dieslu zastosowano silniki 1.5 i 2.0 dCi o mocach 110 i 150 KM. Większa pojemność zapewnia lepszą dynamikę i dość dobre osiągi podczas jazdy, jednak w przypadku awarii musimy się liczyć z dość wysokimi kosztami naprawy. Zarówno wersja benzynowa i diesle mogą się pochwalić oszczędnym spalaniem i płynnością jazdy. W Nissanie zastosowano napęd na przednie koła, a w wersji ubogaconej dostępny jest również 4×4. Mimo tego auto nadaje się raczej do warunków miejskich, niż do jazdy w terenie. Manualne skrzynie w wersji 5 lub 6 biegowej, 6 stopniowy automat lub przekładnia CVT nie sprawiają większych problemów i pozwalają płynnie przechodzić na wyższe obroty.
Nissan Qashqai- słabe i mocne strony
Jedną ze słabszych stron Nissana Qashqai jest przeniesienie napędu i krótka trwałość bezstopniowej przekładni CVT. W tego typu automatach awaria to niemalże standard, bez względu na model i klasę samochodu. Problemy mogą wystąpić również z zawieszeniem, a w szczególności z łożyskiem resorującym i łożyskami kół. Układ elektryczny i komputer pokładowy działa bez zarzutów, jednak z czasem mogą się pojawić usterki związane z niedomykaniem szyb czy sterowaniem lusterkami.
Mocną stroną tego modelu auta są niskie koszty eksploatacyjne, niska awaryjność oraz dostępność części oryginalnych i zamiennych. Koszty napraw niektórych podzespołów mogą być drogie, ale tak poważne awarie są naprawdę rzadkością. Na wyróżnienie zasługuje karoseria odporna na korozję, trwałe i ekonomiczne silniki oraz bezpieczeństwo, ze względu na budowę nadwozia i zastosowanie napędu 4×4.