Spóźniłem się z opłatą za polisę OC. Co dalej?

Spóźniłem się z opłatą za polisę OC. Co dalej? Doskonale wiemy, że jeżdżenie bez ważnej polisy komunikacyjnej po prostu się nie opłaca. Co jednak w sytuacji, gdy podpisaliśmy umowę ubezpieczenia i zalegamy z płatnością składki? Czy przegapienie terminu płatności składki skutkuje brakiem ochrony ubezpieczeniowej? To zależy! Sprawdź, co grozi za brak płatności za ubezpieczenie i dlaczego warto trzymać rękę na pulsie! 

Wszyscy bez wyjątków, czyli kogo dotyczy obowiązek ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem, które wykupić musi każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Nawet brak regularnego użytkowania samochodu czy auto szczelnie okryte kocem w garażu, nie jest przesłanką zwalniającą z wykupienia ubezpieczenia. Każdy zarejestrowany pojazd ubezpieczenie mieć musi i od tej reguły nie ma absolutnie żadnego wyjątku. Nie jest możliwe także czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego po to, by uniknąć płatności. Jednak wciąż zdarzają się śmiałkowie, którzy z chęci oszczędności, a poniekąd wiary we własne szczęście, nie ubezpieczają swojego samochodu.

Trzeba jednak wiedzieć, że to nie może się udać. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny namierza brak OC swoimi sposobami – bez udziału policji, a nawet samego zainteresowanego. Kary, jakie na nas nałoży za brak ważnego OC, mogą naprawdę nieźle nadszarpnąć nasz domowy budżet. 

Kary za brak OC, czyli dlaczego nie warto ryzykować? 

W przypadku ubezpieczenia OC niezwykle ważne jest, aby zachowało ono swoją ciągłość. Oznacza to, że już jeden dzień bez ważnej polisy komunikacyjnej wiąże się z karami finansowymi. W 2021 roku, właściciele samochodów osobowych, które pozostawały bez OC do 3 dni, zapłacą 1120 złotych kary. Jeśli z wykupieniem polisy spóźnią się powyżej 14 dni – kara urośnie już do 5600 złotych – tłumaczą eksperci firmy Beesafe.

Okazuje się więc, że oszczędność wynikająca z braku wykupienia ubezpieczenia była jedynie pozorna, ponieważ w efekcie brak polisy będzie kosztować nas zdecydowanie więcej. Nie wspominając już o sytuacji, kiedy poruszając się nieubezpieczonym pojazdem, spowodujemy wypadek… Wtedy koszty, jakie będziemy musieli ponieść, pójdą już w tysiące, jeśli nie miliony złotych.

Brak płatności raty za OC – konsekwencje

Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądała w momencie, gdy spóźnimy się z płatnością raty za ubezpieczenie OC. Załóżmy więc, że zdecydowaliśmy się na płatność ratalną i składkę ubezpieczeniową spłacimy w czterech ratach. Dotychczas wszystkie raty spłacaliśmy na czas, jednak umknął nam termin płatności tej ostatniej. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel może wypowiedzieć nam ochronę? Czy nasz pojazd od tego momentu pozostaje nieubezpieczony? Absolutnie nie! W świetle prawa, towarzystwo ubezpieczeniowe musi sprawować ochronę do ostatniego dnia trwania umowy, nawet jeśli ubezpieczający będzie zalegał z płatnością składki.

W takiej sytuacji warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie, a ochrona zakończy się ostatniego dnia trwania umowy. Co jednak ważne, nawet po ustaniu ochrony, towarzystwo ma prawo ubiegać się o uregulowanie zaległej składki. Tę warto opłacić, ponieważ w przeciwnym razie możemy znaleźć się na liście dłużników. 

Jak uniknąć kary za brak OC?

Kiedy nasze ubezpieczenie OC dobiega końca, a ochrona nie przedłuży się automatycznie, w naszej gestii leży zadbanie o to, by ubezpieczenie zachowało ciągłość. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet jeden dzień przerwy nie ujdzie uwadze UFG, który nałoży kary za brak OC. Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym zakupie polisy, możemy skorzystać z dostępnych w internecie narzędzi, które umożliwiają znalezienie najlepszego ubezpieczenia. Korzystając z możliwości, jakie daje nam kalkulator OC, dosłownie w parę minut, możemy wyliczyć składkę ubezpieczeniową, a co więcej – kupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.

Jednym z takich narzędzi jest innowacyjny na rynku kalkulator Beesafe dostępny na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/, który po podaniu zaledwie dwóch danych, wyliczy wysokość naszej składki ubezpieczeniowej, a także umożliwi optymalne rozszerzenie ochrony poprzez wybór atrakcyjnych dodatków.