Opony, w jakie wyposażone są wózki widłowe, to element, którego nie można zignorować. Na rynku dostępne jest ogumienie opon różnego rodzaju: superelastyczne i pneumatyczne, a każde z nich ma inne właściwości. Jakie opony wybrać? Czy opona przemysłowa pełna (superelastyczna) jest lepsza niż opona dętkowa (pneumatyczna)? Oto nasza ocena!

 

Rodzaje opon do wózków widłowych: krótki przegląd

Zanim wybierzesz rodzaj opon do wózków widłowych, musisz wiedzieć, czym charakteryzują się każde z nich. Poniżej krótki przegląd:

 

  • Opony przemysłowe pełne

 

Opony przemysłowe pełne, znane także jako opony superelastyczne, to najmocniejsze dostępne na wózki widłowe opony przemysłowe. Ich amortyzacja oraz wytrzymałość zależne są od warstw gumy, dlatego czasem spotkasz również opony elastyczne dwuwarstwowe. To jednak już co innego, ponieważ tylko trójwarstwowe opony nazywane superelastycznymi, są wyjątkowo mocne i nie do przebicia. Tego rodzaju opony polecane są do prac wielozmianowych, ponieważ są odporne na dużą eksploatację. Ich jakość wiąże się również z ceną i koniecznością wymiany w specjalnie do tego przeznaczonym warsztacie, co generuje dodatkowe koszta.

2.Opony przemysłowe dętkowe

Opony przemysłowe dętkowe, określane także jako pneumatyczne to korzystne cenowo opony pompowane powietrzem. Bardzo popularne nie tylko ze względu na cenę, ale również dobrą amortyzację. Ich wymiana jest mniej problematyczna, jednak opona dętkowa jest mniej wytrzymała od opony superelastycznej. Stosunkowo łatwo jest ją przebić w trudnych warunkach pracy. Warto również zwrócić uwagę, że opony pneumatyczne również się dzielą.

  • Opony diagonalne, czyli takie, do których dołączona jest dętka do wózka widłowego i ochraniacz.
  • Opony radialne, które zamiast wyżej wymienionych zabezpieczeń wyposażone są w kołnierz uszczelniający. 

Wbrew pozorom ten 2 rodzaj, czyli opony radialne, są praktyczniejsze i częściej wykorzystywane.

3.Dętka do wózka widłowego

Wybór specjalnej opaski do wózka widłowego, którą często określa się jako dętkę, to często wybierana alternatywa dla opon. W praktyce opaska składa się z gumowej mieszanki, którą kładzie się bezpośrednio na stalową obręcz, gdzie normalnie znajdowałaby się opona. To całkiem trwałe rozwiązanie, które cieszy się stosunkowo dużym powodzeniem.

Opony do wózków widłowych, jakie wybrać?

W decyzji o tym, jakie opony przemysłowe do wózków widłowych wybrać pomoże Ci świadomość, do czego potrzebny Ci wózek widłowy. Na przykład opony dętkowe radialne są korzystne cenowo i wystarczają na długo, ale trzeba uważać, by ich nie przeciążyć. Z kolei opony superelastyczne sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach. To dobry wybór, kiedy korzystasz z wózka widłowego dużo, a okresy przerwy w pracy sprzętu są krótkie. 

Pamiętaj, że nie tylko dobra jakość wózka widłowego i opon ma znaczenie dla prawidłowej pracy. Dbaj o wózki widłowe, które posiadasz, regularnie wymieniaj opony i nie ignoruj konieczności przeglądów, a nie pożałujesz żadnej inwestycji.